„Mi sa punom odgovornošću možemo reći da je voda koja dolazi iz fabrike čista“, kaže portparolka vodovoda Arijeta Mjeku Azizi.
Na zahtev nadležnih u Opštini Gračanica, mikrobiolozi iz Reigonalnog vodovoda Priština juče su uzeli uzorke vode iz nekoliko obrazovnih i zdravstvenih institucija u Gračanici.
Kako tvrdi portparolka vodovoda Arijeta Mjeku Azizi, voda koja se korisnicima distribuira iz njihove fabrike, je hemijski i bakteriološki ispravna.
„Mi svaki dan uzimamo uzorke na svim tačkama gradske mreže i na osnovu tih uzoraka voda koja dolazi iz naše fabrike kroz cevi je u skladu sa standardima Instituta za zdravstvenu zaštitu. Sve dobijene analize su u skladu sa standardima“.
Prekjuče su analize, koje je obavio Zavod za javno zdravlje iz Kosovske Mitrovice, pokazale da je voda i hemijski i bakteriološki neispravna za piće.
U Vodovodu u Prištini kažu da su te rezultate tražili na uvid, ali da ih iz ove zdravstvene institucije u Kosovskoj Mitrovici nisu dostavili.
„Mi smo od institucija severnog dela Mitrovice zahtevali da dobijemo te analize, da nam objasne po kojoj metodi i kojim standardima su oni uradili te analize, međutim nisu nam poslali. Stoga, mi sa punom odgovornošću možemo reći da je voda koja dolazi iz fabrike čista. Ako šaljemo građanima Gračanice vodu koja nije pitka, onda mi tu vodu šaljemo i gradu Prištini. Kroz istu cev dolazi voda iz sistema Badovac, prolazi Gračanicu i dolazi u Prištinu“.
Mjeku Azizi tvrdi da se voda iz gradskog vodovoda najčešće zagađuje iz privatnih bunara i hidrofora, koje njihovi vlasnici ne prečišćavaju nakon obilnih padavina i izlivanja kanalizacije.
„Ako postoje bakterije, onda je to zbog njihovih bunara. Mi smo u našoj laboratoriji izvršili hemijsko-bakteriološke analize i rezultati su vrlo dobri. Dakle, postoje domaćinstva koja imaju svoje rezervoare i bunare sa hidroforima i tokom redukcija u gradski vodovodni sistem dolazi voda iz njihovih bunara. Vodovod ne preuzima odgovornost za vodu iz bunara, koja može sadržati bakterije. Mnogi građani i ne znaju da ta voda dolazi u naš sistem“, kaže ona.
Mjeku Azizi kaže da bi o tome trebalo da se pobrine Institut za zdravstvenu zaštitu u Prištini koji je nadležan za ispravnost vode koju građani koriste za piće.
Govoreći o vodosnabdevanju u opštini Gračanica, Arijeta Mjeku Azizi kaže da će od naredne nedelje isključenja biti svedena na minimum, s obzirom da je nivo vode u jezeru Badovac porastao i da je količina vode dovoljana.