Browsing: Društvo

Kancelarija poverenika za jezik u saradnji sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) petu godinu zaredom dodelila je nagrade „Najbolje prakse u primeni Zakona o upotrebi jezika“. Dobitnici nagrada su Budimir Ničić, novinar Medija centra u Čaglavici, Lindite Rugova, dekanka Filozofskog fakulteta u Prištini, Opština Štrpce, Istok i Uroševac, kao i NVO Nevo koncepti.

Raseljeni Srbi sa Кosova blokirali su puteve kod mesta Rudare, na pola puta između administrativnog prelaza Merdare i Prokuplja. Iako je najavljeno da će blokada biti samo za albanska vozila, put je blokiran u oba smera.

Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu saopštila je na društvenoj mreži X da je od suštinskog značaja da se prava kosovskih Srba u potpunosti poštuju, te su dodali da pažljivo prate odluke i akcije prištinskih vlasti, uključujući uvođenje nove uredbe o zabrani dinara.

Odeljenje za urbanizam Opštine Gračanica obaveštava javnost da će u ponedeljak, 5. februara, početi radovi na uređenju ulice „Cara Lazara“, glavne ulice u Gračanici. Građani se mole da imaju razumevanja zbog eventualnih zastoja u saobraćaju.

U prodavnicama i kafićima u Gračanici i danas se koristi dinar, a kako su za Radio Kim rekli, nisu dobili nikakvo obaveštenje ili uputstvo o daljem postupanju. Građani u srpskim sredinama na centralnom Kosovu razočarani su odlukom Centralne banke Kosova o ukidanju dinara i platnog prometa iz Srbije, verujući da na ovakav način kosovske vlasti pokušavaju da nateraju Srbe da se isele sa Kosova. Kažu i da su ovom odlukom najpogođeniji penzioneri koji lične dohotke dobijaju od Republike Srbije.

„Počeo haos zbog Kurtija! Zatvaraju se srpske banke na KiM: Građani obavešteni SMS porukom!“; „ZATVARAJU SE SRPSKE BANKE NA KOSMETU Počeo haos, a krivac je Aljbin Kurti“! glasili su naslvoi portala Informer i Alo 31. januara. U vreme povećanih tenzija i čitavog niza nejasnoća u vezi sa uredbom Centralne banke Kosova o evru kao jedinoj valuti na Kosovu, pomenuti naslovi mogu da doprinesu samo dezinformisanju i medijskom „haosu“. U nastavku i zašto.

Radionica pod nazivom „Mladi i medijska pismenost“ u organizaciji NVO Aktiv održana je ove nedelje u Centru građanske energije u Gračanici. Fokus je bio na prepoznavanju i razumevanju informacionih poremećaja, odnosno lažnih vesti i dezinformacija, koje su sve prisutnije u medijskom okruženju, kao i na načinu na koji možemo da se nosimo sa njima. Razgovaralo se i o načinu pristupa vestima, o tome kako mladi mogu da izgrade kritičku svest i razviju veštine koje će im pomoći da prepoznaju govor mržnje i manipulaciju na društvenim mrežama.