NAJNOVIJE VESTI
Browsing: Društvo
I ove nedelje održavaju se skupovi protiv blokada u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavi da će skupovi „Građani protiv blokada“ biti održani u 120 gradova i mesta u Srbiji. Istovremeno se održavaju i kontraskupovi građana Šapcu, Nišu i u Čačku koji podržavaju studente.
U Batusu kod Kosova Polja u neposrednoj blizini crkve ispisani su grafiti „UČK“ i „Adem Jašari“.
Misija KFOR, predvođena NATO-om, obeležila je Međunarodni dan u sedištu KFOR-a u kampu Film Siti u Prištini.
Regionalna kompanija za vodosnabdevanje „Priština“ objavila je raspored postavljanja cisterni sa pijaćom vodom, nakon što je utvrđeno da voda iz Badovačkog jezera nije za piće zbog povišenog nivoa mangana.
Istoričar iz Gračanice Aleksandar Gudžić ocenio je za RTS da Albanci verovatno neće preuzeti vlast u opštini Gračanica na predstojećim lokalnim izborima, ali da je u narednim izbornim ciklusima takav scenario moguć zbog, kako kaže, dugogodišnjih procesa koji menjaju etničku i političku sliku opštine.
Na Kosovu se svakodnevno proizvodi veliki broj vesti, ali one ne dopiru do svih na isti način. Jedan od razloga je i jezička barijera koja utiče na to kako i šta ljudi saznaju o događajima u svom bliskom okruženju.
„Kosovo mora biti mesto gde sve zajednice žele da ostanu, gde se osećaju dobrodošlo, gde vide budućnost i gde i sledeće generacije žele da žive. Uveren sam da je to moguće i da postoji mnogo ljudi koji to žele da postignu. Mi smo partneri u tom procesu, bili smo partneri od samog početka izgradnje multietničke države i to ćemo i ostati“, poručio je ambasador Velike Britanije u Prištini, Džonatan Hargrivs, tokom posete Orahovcu.
Prikazivanjem kratkog filma pod nazivom „Šta se čeka“ i dodelom sertifikata polaznicima, završena je ovogodišnja „Škola filmske magije 11“, koju su organizovali Dom kulture „Gračanica“ i „Gargantua films“ iz Beograda.
Portparolka Regionalnog vodovoda „Priština“, Arjeta Mjeku, saopštila je da je porast koncentracije mangana u Gračaničkom jezeru prirodni, hemitermalni fenomen koji se javlja u jezerima širom sveta, naročito prilikom promene godišnjih doba. Ipak, voda iz ovog jezera trenutno nije ispravna za piće, te građani ne bi trebalo da je koriste ni za pripremu hrane.
Na fakultetima Prištinskog Univerziteta u Severnoj Mitrovici, prijava kandidata za drugi upisni rok počela je prvog i traje do 5. septembra, nakon čega će se polagati prijemni ispiti. Septembarski upisni rok treba da se završi do 15.
Građani Kosova dobili su SMS poruke Centralne izborne komisije iz Prištine sa pozivom da do 29. avgusta verifikuju svoje glasačko mesto za predstojeće lokalne izbore. Ova poruka je bila jedan od okidača za pitanje da li bi Albanci u opštini Gračanica mogli da osvoje veći broj odborničkih mesta od Srba i poziciju gradonačelnika.
Predstavnici političkih partija, civilnog društva i medija potpisali su u Prištini Kodeks ponašanja za odgovorno korišćenje društvenih mreža tokom lokalnih izbora na Kosovu koji su zakazani za 12. oktobar.
Grafit koji je, prema navodima policije, ispisan sinoć na jednoj zgradi u Severnoj Mitrovici sa pretećom porukom upućenom Aljbinu Kurtiju, prekrečen je u međuvremenu.
U Severnoj Mitrovici u toku je rušenje stare vatrogasne zgrade u Bošnjačkoj mahali, a na njenom mestu planirana je izgradnja parka.
Voda iz jezera Badovac (Gračaničko jezero) ponovo je neispravna za piće i pripremu hrane zbog visokog nivoa mangana. Građani su primorani da kupuju vodu, a institucije još uvek nisu dale odgovor zašto se ovaj problem periodično ponavlja od 2023. godine.
Ni posle tri nedelje Opština Gračanica nije dostavila Medija centru Čaglavica rešenja o rušenju nelegalno izgrađenih objekata, koja je sačinilo opštinsko Odeljenje inspekcije u periodu od oktobra 2021. godine do 12.08.2025. godine.
Građani koji žive u Gračanici i pojedinim delovima Prištine, nakon povećanja koncentracije mangana u distributivnoj mreži koju snabdeva akumulaciono jezero Badovac (Gračaničko jezero) vodu ne treba da koriste za piće.
U Kosovskoj Mitrovici obeleženo je deset meseci od tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je usled urušavanja nadstrešnice stradalo 16 ljudi.
U Beogradu, uoči početka komemorativne šetnje „Srednjoškolci pamte“, kojom se obeležava deset meseci od tragedije u Novom Sadu je poručeno da je borba za istinom i pravdom čista i neophodna.
Nova školska godina počela je danas u srpskim sredinama na centralnom Kosovu. U Osnovnoj školi „Miladin Mitić“ u Lapljem Selu priređen je svečani prijem za predškolce i đake prvake.

