U Aleji stradalih u šestoaprliskom bombardovanju ukupno je sahranjeno 1.992 ljudi. Od tog broja je identifikovana 631 osoba. Ne zna se identitet 909 muškaraca, 393 žene i 59 dece, saopšteno je iz Vlade Srbije na osamdesetogodišnjicu tragedije.
Beograd su avioni bombardovali u rano jutro bez objave rata, u više talasa, iako je bio proglašen za otvoreni grad.
Napadu je neposredno prethodilo nekoliko dramatičnih dana – potpisivanje Trojnog pakta, puč oficira i 27-martovske demonstracije zbog čega je Adolf Hitler naredio odmazdu.
Nekoliko sati ranije, pre napada na Beograd, specijalne nemačke jedinice zauzele su noću Sipski kanal na Dunavu, u Đerdapskoj klisuri, kako bi onemogućile njegovo zaprečavanje kao vitalnog plovnog pravca.
Država je kapitulirala 17. aprila. Vlada i maloletni kralj Petar Drugi Karađorđević izbegli su iz zemlje u London.
Nemačka i njeni saveznici rasparčali su Kraljevinu, Srbija je okupirana, 10. aprila je proglašena zločinačka Nezavisna država Hrvatska.
Uz rat protiv okupatora, besneo je i građanski, po čijem završetku je uspostavljana komunistička republika i ukinuta monarhija.
Jugoslavija se raspala u građanskom ratu započetom pola veka od početka Drugog svetskog rata.
Zgrada Narodne biblioteke gorela dva dana
U bombardovanju je toga dana uništena i zgrada Narodne biblioteke u Beogradu.
Kosančićev venac je u prva dva naleta bombardovan konvencionalnim bombama, pa je biblioteka oštećena ali ne fatalno. U trećem pokušaju avioni su naleteli iz pravca Velikog ratnog ostrva i sručili zapaljive bombe, nakon čega je zgrada gorela dva dana.
Uništen je knjižni fond od 500.000 svezaka, 1.424 ćirilskih rukopisa i povelja od 12. do 17. veka, kartografska i grafička zbirka od 1.500 brojeva, 4.000 naslova časopisa i 1.800 naslova novina, nedovoljno proučena zbirka turskih dokumenata o Srbiji, inkunabule i stare štampane knjige, kao i celokupna prepiska značajnih ličnosti iz kulture i političke istorije Srbije i Jugoslavije.
Uništene su i lične biblioteke Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, Đure Daničića, Janka Šafarika, kao i knjige na više jezika koje su pokrivale period od gotovo hiljadu godina, a nestali su i svi inventari i katalozi Narodne biblioteke.
Zgrada Narodne biblioteke na Vračaru otvorena je 6. aprila 1973. godine, na godišnjicu bombardovanja.