U pitanju su zdravstveni radnici jedine srpske ambulante koja je radila u Prištini do kraja januara ove godine. Tada su pripadnici Kosovske policije upali u ambulantu koju za lečenje koriste preostali Srbi iz Prištine, te priveli na informativni razgovor zaposlene i zaplenili vozilo i opremu. Objekat je zatvoren.
Pet meseci kasnije, tužilaštvo je podiglo optužnicu a se optužuju da od, kako navode, neutvrđenog datuma pa sve do 31. januara 2024. godine u objektu koji se nalazi tik do policijske stanice u Prištini, u centru grada, „sticali nezakonit profit i ekonomsku koristi, predstavljajući se kao član NVO i kao lekari, te pružili medicinske usluge i tretman građanima Kosova.
Iz Tužilaštva navode da pomenuti zdravstveni radnici nisu licencirani i ovlašćeni od relevantnih institucija Kosova, iako su isti u srpskim sredinama na Kosovu poznati lekari sa dugogodišnjim radnim iskustvom.
Tužilaštvo Kosova navodi da su N.P. i E.I. za te usluge primali redovne mesečne uplate od državnih organa Srbije, u iznosu do 1.700,00 evra.
Dvoje okrivljenih su inače, zaposleni po zdravstvenom sistemu Republike Srbije i na budžetu su države Srbije kao lekari.
„Istog datuma, vremena i mesta, nakon sprovođenja naloga za kontrolu od strane Policije Kosova, kod navedenih okrivljenih pronađeno je bilje i medicinski proizvodi bez transparenta Republike Kosovo i bez porekla“, navode iz Tužilaštva dodajući da zaplenjeni materijal nije prošao „neophodne provere“ kosovskih institucija i da je na taj način bio ugrožen život i zdravlje ljudi.
„Državni tužilac je predložio sudu da okrivljeni budu oglašeni krivim i kažnjeni po zakonu za krivična dela koja im se stavljaju na teret, kao i da se lekovi i medicinski proizvodi oduzmu i zbrinjavaju po navedenom pravnom postupku“.
Podsetimo, ambulanta u Prištini je bila smeštena tik do Policijske stanice, o čemu su bili upoznati predstavnici Policije i MUP-a Kosova. Ovaj objekat je ambulanta koristila godinama unazad, a osim za zdravstvene usluge, prostor je koristila i NVO Centar za mir i toleranciju. Ovo mesto je bilo jedino gde su preostali Srbi iz Prištine mogli da se okupljaju.


