Ove odluke predstavljaju treću i četvrtu odluku predsednice Specijalizovanih veća o smanjenju i izmeni kazne, navode u saopštenju.
Predsednica Specijalizovanih veća Ekatarina Trandafilova napomenula je da su krivična dela za koja su Januzi i Bahtijari osuđeni teška, s obzirom na posledice koje je zastrašivanje svedoka imalo po vršenje pravosuđa, ali je konstatovala da nekoliko faktora govori u prilog izmeni kazni.
Napominju da će ti uslovi ostaće na snazi za sve vreme trajanja kazne koju je izrekao pretresni panel, to jest do isteka dvogodišnje kazne koja im je izrečena.
Za potrebe odluke, predsednica Specijalizovanih veća se, kako je to predviđeno članom 51(2) Zakona o Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu, konsultovala sa sudijama panela koji je izrekao kaznu i pri tom uzela u obzir i faktore izložene u pravilu 196(3) Pravilnika o postupku i dokazima.
Postupak koji se primenjuje za smanjenje ili izmenu kazne, izložen u članu 51(2) Zakona o Specijalizovanim većima i Specijalizovanom tužilaštvu, vodi se za svako osuđeno lice pojedinačno. Lice koje je odslužilo dve trećine kazne time je ispunilo uslove za razmatranje mogućnosti smanjenja ili izmene, ali nema automatsko pravo na smanjenje ili izmenu kazne, napominje se u saopštenju.
Specijalizovana veća su 4. februara odobrila sporazum o priznanju krivice koji je postignut između Hadži Šalje, Sabita Januzija i Ismeta Bahtijarija sa Kancelarijom Specijalizovanog tužioca. Na osnovu toga, Šhala je osuđen na tri godine zatvora, dok su ostala dvojica osuđena na po dve godine.
Sud sa sedištem u Hagu utvrdio je da je svaki od optuženih bio deo grupe koja je pokušala da podstakne osobu da ne svedoči na sudu, obećavajući joj koristi, podseća Koha.