Ubijenim žeteocima, u 10 sati je održan parastos koji je služio vladika Teodosije sa eparhijskim sveštenicima, nakon čega je usledio i pomen žrtvama pred spomen pločom u centru sela.
“Naša je velika tuga što sabrani ovde, u ovom selu, ne možemo da odemo na mesno groblje gde su žeteoci sahranjeni. I to groblje je skrnavljeno i minirano. Nijedan od počinilaca još nije priveden pravdi i to je ono što nas sve boli. I zaista, nema pravde ovde na zemlji. Čekaćemo pravdu koju će Bog dati svakome. Neka nam Bog dan snage da opstanemo na Kosovu i Metohiji, da nipošto i nikada ne prodajemo ono što smo dobili u nasledstvo, jer su naši preci to skupo platili”, rekao je vladika Teodosije.
Na njivama u selu Staro Gracko, 23. jula 1999. godine iz zasede je ubijeno 14 Srba.
Najmlađi od njih imao je sedamnaest godina. Ubijeni su Milovan Jovanović, Jovica i Rade Živić, Andrija Odalović, Slobodan, Mile, Novica i Momir Janićijević, Stanimir i Boško Dekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović i Miodrag Tepšić.
“Utehe nema, kakva uteha kad smo 16 godina bez njih. Da je bar ubica da se nađe. Ostala sam sama sa ćerkom, bolesne smo obe. Često plačem, da mi je tu, da me poleči, da zađe oko mene. Jednom mi došao u san, kao da je ušao u kuću da me vidi kako sam. Teško je…” kaže Milanka, majka ubijenog Cvejića.
“Nema zagrljaja oca, brata, strica. U bolu i suzama je prošlo 16 godina. Kad bi pronašli počinioce, bilo bi nam, bar u tom trenutku, malo lakše. Ubice žive na slobodi, možda i pored nas prolaze”, kroz suze priča Svetlana Janićijević koja je tog dana ostala bez nekoliko muških članova porodice.
“Ja imam papir sa obdukcije, tamo piše da su svi umrli od pijanstva. To je nešto nezapamćeno. Još te prave da si glup, usred tolike tuge i bola. Meni su tog dana poginula tri ujaka”, kaže Snežana Đekić.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije Marko Đurić je, u obraćanju okupljenima pred spomen pločom naveo da su “neljudi osudili čitavo jedno selo da zauvek u vreme žetve žale i tuguju”.
“Na današnji dan žalimo, sećamo se žrtava i postavljamo pitanje – zbog čega još uvek više od jedne i po decenije nakon stravičnog zločina niko nije izveden pred lice pravde. Da li je moguće da ovde na Kosovu i Metohiji niko ni od lokalnih predstavnika vlasti, ni od predstavnika međunarodne zajednice, koji su bili ovde i u vremenu kada je zločin počinjen, ne zna ko su počinioci zločina. Da li je moguće da niko od političara u Prištini nema političke hrabrosti i političke odgovornosti da odgovorne za ovaj zločin pozove da odgovaraju”, upitao je Đurić.
Parastosu u Starom Grckom su, uz Marka Đurića, prisustvovali i potpredsednik Vlade Kosova Branimir Stojanović, ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić i gradonačelnik Gračanice Vladeta Kostić.