Predsednik Kulturno-prosvetne zajednice Kosova i Metohije književnik Ratko Popović objašnjava da je Svetosavska nedelja obrazovno-kulturna manifestacija u čast srpskom prosvetitelju Svetom Savi.
Ova manifestacija svečano je otvorena predstavljanjem zbornika pesama i priča „Neobično plavo“ u OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici.
„Kao Kulturno-prosvetna zajednica u svim školama skromnim programima pokušavamo da na jedan fin i dostojan način obeležimo dane Svetog Save. Ove godine smo takođe uspeli da objavimo zbornik učeničkih radova osnovnih škola sa ovih prostora ’Prvo perje’ i zbornik učeničkih radova srednjih škola ’Neobično plavo’„, rekao je Popović.
Književnica Radmila Todič Vulićević predstavila je svoju knjigu ’Mali odmor – spomenar Prištinske gimnazije’ koja je prvi put objavljena 1995. godine a drugo izdanje je izašlo 2006. godine.
„To je za početak bila zbirka uspomena i dogodovština. Kada sam počela ozbiljno da radim to je preraslo u jednu ozbiljnu knjigu koja ima i dokumentarističke zapise, kao i kazivanje i zapise naših bivših profesora i učenika. To je zapravo jedan dokument o Prištinskoj Gimnaziji“, rekla je književnica Todić-Vulićević.
Učenici srednjih škola čiji su radovi objavljeni u zborniku „Neobično plavo“, inspiraciju najčešće pronalaze u svom okruženju i svakodnevnici.
Marinu Ćirković je, premanjenim rečima, za pisanje inspirisala ljubav.
„U izradi zbornika učestvovala sam sa dve pesme, ’Znanje-opravdanje’ i ’Posle tebe’“, kazala je Marina za KIM rado.
Martinović Žarko je do sada objavio tri pesme.
„Uvek pišem o mom rodnom kraju, o Kosovu i Metohiji. Želim da svi čuju sa kakvim se problemima suočavamo“, kazao je Žarko.
Učenici Sara Sekilić, Jocić Stefana, Jovana Zdravković, Kristina Maksimović, Jelena Stefanović, Jovan Kostić, Jovana Petković su čitali svoju poeziju zajedno sa piscima centralnog Kosova Ratkom Popovićem, Žarkom Milenkovićem i Živojinom Rakočevićem, a deci i nastavnicima obratio se načelnik za prosvetu Ministarstva Republike Srbije Duško Maksimović koji je čestitao Svetog Savu svim đacima i profesorima.
Zbornike Neobično plavo i Prvo perje izdala je Kulturno prisvetna zajednica Kosova i Metohije koja i organizuje proslavu ovogodišnje Svetosavske nedelje.
Centralna proslava Svetog Save održaće se u Domu kulture u Gračanici Svetosavskom akademijom.


