U Evropskoj komisiji smatraju da je Kosovo postiglo napredak, ali su potrebni dodatni napori kako bi građani mogli putovati bez viza. Zato Vladi Kosova daju određene preporuke.
„Kosovske vlasti su veoma naporno radile i postigle napredak u oblastima kao što su readmisija i bezbednost pasoša. Potrebno je da vlasti nastave napore na osnovu rezultata i da reše nedostatke koji su utvrđeni u ovom izveštaju, naročito u pogledu viznog informacionog sistema, nezavisnosti pravosuđa i borbe protiv korupcije. Evropska komisija je spremna da pomogne kosovskim vlastima u naporima da postignu konkretan napredak na terenu“, kazala je komesarka za unutrašnje poslove, Sesilija Malstrom.
Kosovo je preduzelo važne korake za primenu zakonodavstva u svim oblastima nacrta za viznu liberalizaciju, ističu u EK.
Međutim, smatraju da su potrebni dodatni koraci kako bi se u potpunosti ispunili zahtevi nacrta za viznu liberalizaciju.
„U izveštaju se preporučuje Kosovu da pojača održivu reintegraciju povratnika; da popravi tačnost sistema za civilni status; da uspostavi vizni informacioni sistem; da razvije nezavisnost pravosuđa i da uspostavi verodostojnu dokumentaciju sudskih rešenja u predmetima organizovanog kriminala i korupcije“.
Komisija je takođe ocenila potencijalne uticaje vizne liberalizacije na bezbednost i migraciju i zaključila, da ukidanje vizne obaveze građanima Kosova nosi određene bezbednosne i migracione rizike za EU i zato preporučuje Kosovu da preduzme dodatne korake kako bi smanjilo te rizike.
Evropska komisija je pokrenula dijalog o viznoj liberalizaciji sa Kosovom 19. januara 2012.godine.
Kosovo treba da ispuni sve zahteve utvrđene u nacrtu vizne liberalizacije i da dokaže da ne postoje značajni bezbednosni i migracioni rizici povezani sa ukidanjem vizne obaveze.