Predsednik Demokratske partije Kosova (DPK) Memlji Krasnići rekao je da Kurti povodom dijaloga Beograda i Prištine ne treba da „igra ulogu ni spasioca, niti izdajnika“.
„Za DPK, on samo mora da ostvaruje svoju ulogu na transparentan način. Nema potrebe da od Skupštine sakrivate nijednu funkciju koju imate u ovom procesu. Ne morate da nam kažete da je prihvatio francusko-nemački plan sa ‘biftekom’ ispred. Nije ni demokratski ni plemenito da stvarate stavove na skriven i netransparentan način. Dijalog nije privatna stvar između vas i Vučića, već državna stvar Kosova i Srbije“, rekao je on.
On je rekao da ima Kurti ima podršku opozicije u dijalogu i da čekaju rezultate.
Predsednik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ljumir Abdidžiku rekao je da je u avgustu prošle godine pozitivno odgovorio na Kurtijev poziv na zajednički sastanak u vezi sa dijalogom.
Prema njegovim rečima, kada je Kurti predao francusko-nemački plan, u njemu nije pisalo uzajamno priznanje.
„Prvo poglavlje je predviđalo međusobno priznanje sa Srbijom. U drugom poglavlju, ratni zločini i nestali, u petom je rečeno da će se preispitati dogovori postignuti u Briselu. Na drugom sastanku održanom u njegovoj kancelariji, nekoliko meseci kasnije, premijer mi je predao dokument od dve stranice poznat kao francusko-nemački predlog, taj predlog nije sadržao konačan dogovor i bio je daleko od dokumenta koji je Kurti predstavio na prvom sastanku“, rekao je lider DSK.
Kako je on kazao, niko u parlamentu ne zna šta je premijer prihvatio.
Haradinaj: Molim vladu da prihavti francusko-nemački plan
Lider Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramuš Haradinaj rekao je da Kurtija i Vladu ne treba kriviti za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
„Zajednicu smo nasledili kao i mnoga druga pitanja“, izjavio je on.
Haradinaj je rekao da saveznici Kosova poslednjim planom pokušavaju da pomognu Kosovu da se pridruži međunarodnim organizacijama.
„Imamo kritike na račun Vlade na način na koji vodi dijalog. Francusko-nemački plan je prihvatljiv za mene i Alijansu. Molim ovu vladu da prihvati, a ne da odbije ovaj plan. Vratiti jurisdikciju na sever i održati izbore 26. aprila. Tamo nemamo ni sudsku, ni građansku ni policijsku vlast“, rekao je Haradinaj.
Kurti o predlogu: To je okvir, ali nije konačan
Premijer Kosova Aljbin Kurti izjavio je da je evropski predlog, koji je poznat kao francusko-nemački, okvir za osnovni sporazum između Kosova i Srbije, a ne konačan.
„Nije konačan, to je ipak okvir, to je osnovni dogovor, ali nije konačan. Ovaj sporazum, koji ima čitave paragrafe i rečenice koje su preuzete po modelu dve Nemačke, i dalje je samo osnovni sporazum, a ne pravno obavezujući, međunarodno obavezujući sporazum, šta nam treba“, rekao je Kurti na sednici Skupštine Kosova.
On je rekao da je za postizanje dogovora potreban dug proces pregovora i da ne može biti konačnog sporazuma bez međusobnog priznanja.
„Ono što nam je potrebno je međusobno priznanje. Ne može biti konačnog dogovora bez međusobnog priznanja u centru. Nije finale. Sporazum, po modelu dve Nemačke, deli međusobno priznanje na de fakto i de jure. Dakle, ako bismo nešto rekli o predlogu koji nam je ponuđen, paragrafi koji su preuzeti po uzoru na dve Nemačke iz 1972. godine su paragrafi koji se upravo odnose na to faktičko priznanje“, kazao je Kurti.
Prema njegovim rečima, u okviru preambule ima pet rečenica.
„U preambuli se pominju nacionalne manjine, ali šta će se uraditi sa ovom frazom zavisi od političkih dešavanja i daljeg pregovaračkog procesa. Ono što sam rekao od septembra, ovaj predlog predstavlja dobru osnovu za dalju diskusiju i solidnu platformu za napredovanje. Nisam odbio predlog, ali sam rekao da ćemo moći dalje da razgovaramo po ovom osnovu“, rekao je Kurti.
On je dodao da proteklih godina nije bilo predloga evropskih, demokratskih koncepata sa univerzalnim vrednostima.
„To je bilo ono što biste mogli nazvati ideologijom rešavanja problema. Smatra se da imate problem i da ga morate rešiti na veoma poseban način. Prošli pristup je bio ovakav, rešavanje problema, bez koncepata i univerzalnih kategorija. U ponuđenom predlogu su univerzalne kategorije. Od samog početka to su nezavisnost, demokratija, teritorijalni integritet, suverenitet, samoopredeljenje i ljudska prava. Sve su univerzalne vrednosti. Osnovni sporazum koji u sebi ima univerzalne vrednosti, smatram ga poštenim i korisnim za Kosovo“, rekao je Kurti.