O predlogu Nemačke i Francuske moramo da razgovaramo i razmišljamo jer “ne možete da bacite kroz prozor predlog dve najmoćnije zemlje”, poručio je Vučić u obraćanju.
“Zapadne zemlje žele da Kosovo uđe u UN jer misle da na taj način rešavaju unutarevropske probleme, kao i da Rusiji oduzmu argument Kosova iz ruku”, rekao je Vučić.
Istakao je da je suština tog papira da Srbija dopusti ulazak Kosova u sve međunarodne institucije i organizacije, uključujući UN, a Srbija bi za to dobila brzi ulazak u EU i značajne ekonomske koristi, odnosno da se traži da se Srbija ne protivi tome i da signal da je saglasna sa članstvom Kosova, “ali bez našeg priznanja i takvog ponižavanja”.
Kako je rekao, o tome želi da razgovara, ali je to neprihvatljivo zbog Ustava Srbije, a odgovarajući na pitanja novinara posle obraćanja potvrdio je da se sreo sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom i francuskim predsednikom Emanuelnom Makronom tokom samita u Pragu i da su razgovarali o Kosovu.
Rekao je i da u ovom trenutku Srbija ima osam nota o povlačenju priznjanja Kosova, ali je istakao da se 2. ili 3. novembra očekuje početak procesa prijema Kosova u Savet Evrope.
“To je akcija koja se planira već mesecima – to je kako bi se izvršio pritisak i zbog Interpola i UNESKO, kako bismo se suočili sa tim i da i naš pravni sistem prihvati i dozvoli nezavisnost Kosova u pravnom smislu”, rekao je Vučić.
Izjavio je da će Srbija i njena vlada, uprkos različitim stavovima u odnosu na Evropsku uniju kada je u pitanju Kosovo, morati da nastavi da radi na reformama u okviru vladavine prava u evropskim integracijama, na usklađivanju viznih režima sa EU.
Nema volje za nezavisnost
Predsednik Srbije je kazao da je politika Srbije da “mogu da nam uzmu sve”, ali da će se Srbija boriti, jer ne postoji politička volja za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvom Kosova u UN.
Izgledi su nam mali, ali ne postoji volja – a razgovarao sam o tome i sa premijerkom – neće postojati volja za prihvatanje nezavisnosti i članstva Kosova u UN”, rekao je Vučić.