Ona je na Tviteru navela da je „put do članstva u EU moćan alat za reforme i za promene“ koji će osigurati „demokratiju, sigurnost i prosperitet“.
Mecola je u tvitu objavila i video-poruku u kojoj ističe kako je EU svesna da zemlje Zapadnog Balkana traže da se ubrza proces pridruživanja Uniji, ali i da je u procesu evrointegracija saradnja između zapadnobalkanskih zemalja „od kritične važnosti“.
The Western Balkans belong in the European Union.
Its a win-win. For the EU and for the region.
The road to EU membership is a powerful tool for reform, for change.
To ensure democracy, security and prosperity.#EUMeetsBalkans pic.twitter.com/S0ljcm9lGS
— Roberta Metsola (@EP_President) May 16, 2023
Ona je poručila i da perspektiva članstva u EU služi kao snažan podsticaj za napredak ru reformama koje su ključne za poboljšanje upravljačke strukture, vladavina prava i promociju medijskih sloboda.
Podsetivši da je u međuvremenu Bosni i Hercegovoni dodeljen statusa kandidata za članstvo u EU, a da je građanima Kosova viznom liberalizacijom omogućeno da putuju u zemlje zoni Šengena, Mecola je sugaerisala kako zemlje Zapadnog Balkana treba da nastave usglašavanje sa kriterijumima EU i da „naprave odlučne korake ka rešavanju bilateralnih nesuglasica’’.
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Đosep Borelj danas je, na početku sastanka o Mapi puta za Zapadni Balkan protiv ilegalne trgovine oružjem, poručio da će zajednički rad će „učiniti Evropu bezbednijom“, a da to „postaje još važnije u izazovnim vremenima u kojima živimo“.
Kampanja prikupljanja oružja koju je pokrenula Vlada Srbije uz našu podršku, koja se odigrala odmah posle ova dva tragična događaja, pokazuje koliko je vredna i važna naša bezbednosna saradnja u doprinosu bezbednosti naših građana, bavela je ocene Đozepa Borelja Spoljnopolitčka služba EU (EEAS).


