„Kao što je poznato, Odaloviću se već godinama ne dozvoljava da uđe na Kosovo, a bez prisustva članova srpske Komisije za nestala lica ne može da se vrši iskopavanje na Kosovu i to je do sada bio ključni problem. Već na prvom zahtevu za posetu Odalovića videćemo da li će ova Deklaracija doprineti pomeranju tog problema sa mrtve tačke“, rekla je Milica Andrić Rakić.
„Usvajanjem Deklaracije o nestalim licima došlo je do pomaka u dijalogu“, kazao je Miodrag Milićević.
„To je korak napred u rešavanju teškog pitanja. Siguran sam da su i brojne porodice kidnapovanih i nestalih naprosto jedva dočekale taj trenutak da se, uprkos turbulentnim činjenicama u odnosima Beograda i Prištine, konačno postigne neka vrsta dogovora koja će, sasvim sigurno, u narednom periodu voditi ka boljem razumevanju tog teškog pitanja“, dodao je on.
Spinovi o napretku i pristojnost u komunikaciji
Osim usvajanja Deklaracije o nestalim licima, Milićević i Andrić Rakić nisu videli mnogo napretka u jučerašnjim pregovorima dve strane.
„Od Brisela u februaru, jedino što zaista prepoznajem kao rezultat dijaloga su ti spinovi EU o navodnom napretku, za koji se na terenu ispostavlja da ne postoji. Kao jedini pozitivan ishod ovog sastanka bih izdvojila to što mi se čini da je sada malo ozbiljnije shvaćena situacija na severu. Dakle, videli smo da je Borel u tom tonu završio svoju izjavu. Ako ništa drugo, EU je nakon jučerašnjeg sastanka shvatila da ipak jeste dosta kritično na severu“, rekla je Andrić Rakić.
„Sada se čini da su se malo razbudili. Možda krenu malo ozbiljnije da se bave problemima: bezbednošću građana, prisustvom policije, preregistracijom i re-institucijalizacijom zajednice na severu“, kazala je ona i dodala da je logika EU „ne možemo da rešimo tablice i registracije, ali hajde da pređemo na komplikovanije teme“, te da ne zna kako je bilo ko mogao da očekuje pozitivniji rezultat.
„Nismo mogli da čujemo šta će biti sa tablicama. Nema jasnog daljeg puta kada je u pitanju ZSO i ponovna institucionalizacija kosovskih Srba“, navela je ona.
Miodrag Milićević je pozitivnijom ocenom u odnosu na sve prethodne sastanke dve strane ocenio „pristojnost u nastaloj komunikaciji“, ali je istakao i buduće izazove.
„Brine činjenica da nije došlo ni do kakvog pomaka po pitanju formiranja Zajednice (srpskih opština). Današnja odluka Vlade Kosova da razreši Upravljački tim sasvim sigurno ne vodi ka rešenju tog pitanja, već je uvod u dalje produbljivanje ionako nestabilnih odnosa“, kazao je on.
Očekivani neuspeh?
Milica Andrić Rakić je rekla da nije najjasnije u kom trenutku prestaje mandat Upravljačkog tima za izradu Nacrta statuta ZSO.
„Možemo sada da dođemo u situaciju da je Kosovo nezadovoljno radom ovog Upravljačkog tima, da imenuje neki svoj tim koji nije rezultat dogovora sa Beogradom nego, prosto, po njihovom sopstvenom nahođenju da nađu neke predstavnike srpske zajednice koji bi bili njegov deo. To bi unelo dodatno nepoverenje Srba u čitav ovaj proces. Ukoliko Vlada Kosova želi da kontroliše ko će predstavljati kosovske Srbe u Upravljačkom timu, to nije signal da postoji poverenje i da to može da bude proces koji će u najvećoj mogućoj meri zaštiti interese Srpske zajednice na Kosovu“, dodala je ona.
Andrić Rakić smatra da bi potencijalna implementacija Kurtijeve vizije ZSO jako dugo trajala.
„Jutros je objavljen i Statut koji je obezbedio Upravljački tim. Vidi se da su miljama udaljene vizije o tome kako bi Zajednica trebalo da izgleda i šta bi sve trebalo da radi. Očigledno je da bi moralo mnogo da se radi na približavanju tih stavova, jako dugo da se pregovara. Odluka o raspuštanju Upravljačkog tima je pre pokušaj Prištine da imenuje novi Upravljački tim i zahteva predstavljanje novog Statuta“, zaključila je ona.
Milićević nije očekivao napredak u razgovorima o Zajednici srpskih opština, jer je „bilo teško poverovati u činjenicu da će kosovski premijer Aljbin Kurti prihvatiti predloženi Nacrt statuta ZSO“.
„Ovo raspuštanje i predlog upućen sa njegove strane će sasvim sigurno voditi u dalju nestabilnost prilika u odnosima Beograda i Prištine. U narednom periodu je ključno angažovanje međunarodne zajednice. Naravno, predstavnika u Briselu, ali i na nivou Kvinte koja će, ovoga puta, morati da zauzme jasniji i odlučniji stav, a ukoliko je to neophodno i postavi rokove kako bi ova krajnje neizvesna situacija vratila pregovaračke timove za sto što je pre moguće“, zaključio je on.