Poslednja runda Briselskog dijaloga je, prema mišljenju sagovornika Kim radija, rezultirala i nekim konkretnim dogovorima.
Očekivan i ranije dogovoren rezultat
„Usvajanje Deklaracije o nestalim licima je bilo očekivano“, rekao je direktor Kipred-a Ljuljzim Peci.
On je istakao kako se nada da će se „nešto uraditi“ povodom pitanja nestalih i ukazao na deo koji još uvek nedostaje.
„Između Deklaracije i implementacije stoji jedno veliko brdo, videćemo kako će to da izgleda ubuduće. Mislim da samo Deklaracija nije dovoljna jer treba implementacioni plan da se to realizuje“, dodao je on.
Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić je za Radio Kim ocenio da je konačno usvajanje ranije pripremljene Deklaracije o nestalim licima „prvi konkretan rezultat“ poslednje runda dijaloga u Briselu.
Svi sve znaju: Oprečno o ZSO
„Očekivalo da nećemo imati sporazum koji se tiče Zajednice opština sa srpskom većinom. Mislim da će pitanje Zajednice biti krucijialno u idućim pregovorima koji će se fokusirati, ni manje ni više, nego na ovu situaciju“, kazao je Ljuljzim Peci.
Dušan Janjić, pak, smatra da „procedura ide dalje“ i da je predloženi Nacrt statuta ZSO već usvojen, a da se kosovski premijer buni „za unutrašnju upotrebu“.
„Ide dalja procedura. Ona sada traži da Vlada Kosova pripremi zakon i zato to protivljenje Kurtija, pre svega zbog unutrašnje javnosti. Svi sve znaju, ali hajde, to je politika“, kazao je on.
„Mandat Upravljačkog tima se završava u trenutku kada bude predstavljen Nacrt statuta ZSO“, kazao je Ljuljzim Peci. On je reakciju zvaničnog Beograda na odluku Prištine o razrešenju dužnosti Upravljačkog tima za izradu Nacrta statuta ZSO ocenio kao ono što je namenjeno „unutrašnjoj upotrebi“.
„Mislim da to neće imati nikakvog efekta, to je manje-više za unutrašnju upotrebu”, kazao je Peci.
Predstavljeni Nacrt statuta ZSO, prema njegovom mišljenju, neće biti usvojen.
„U sporazumu iz 2015. godine piše da Nacrt mora da se preda Ustavnom sudu Kosova, pa da se vidi da li je to po Ustavu ili nije. Smatram da se neće usaglasiti oko toga i da će ubuduće razgovori biti veoma teški. Kosovu su predate garancije bivšeg šefice spoljne politike EU Federike Mogerini, kao i SAD, da Aasocijacije neće biti izvan okvira Ustava Kosova“, zaključio je on.
Dogovor da nema dogovora
Dušan Janić je ukazao da je u Briselu bilo i neuspelih pokušaja, na primer o rešavanju institucijalne i bezbednosne krize.
„Nažalost, oni su u Briselu razgovarali samo o pitanjima povratka predstavnika srpske zajednice u organe vlasti i nagovestili probleme koji bi mogli nastati, ukoliko bi Kosovo nastavilo sa ovom jednosmernom akcijom uvođenja vršenja vlasti gradonačelnika. Tu znamo da je postignut dogovor da nema dogovora i da bi Lajčak i Borel trebalo da pripreme neki drugi pristup i za njega dobiju saglasnost Prištine. Treba uskoro očekivati novi tehnički i politički dijalog na tu, po meni, najvažniju temu koja se nametnula još od novembra prošle godine“, zaključio je on.