Vučić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da se od početka znalo da će Kosovo juče imati većinu glasova na Komitetu ministara Saveta Evrope za pokretanje procedure prijema u čanstvo.
„Neočekivana je bila odluka Mađarske, i beskrajno sam zahvalan Viktoru Orbanu. Ja sam ga zamolio u subotu ako može da razume poziciju Srbije, očekujući da se uzdrže, a pokazali su kao najveći prijatelji Srbije, glasali su protiv“, naveo je.
Vučić je zahvalio i Španiji, Kipru, Rumuniji, Azerbejdžanu i Gruziji što su glasali protiv, ističući da su ze zemlje prijatelji Srbije „ispred svih ovih drugih“.
Govoreći o merama koje bi Srbija mogla da preduzme posle glasanja u Savetu Evrope, Vučić je rekao da „mi nismo zemlja koja će za dan ili za noć zbog jednog glasanja da promeni sve svoje odnose sa celim svetom“, ali je najavio da će promena biti.
„Ne smemo sebi da sečemo ruku ili nogu, i da prekidamo odnose sa svima na svetu, ali ono što moramo da promenimo je to da one koji su nam prijateljski nastrojeni više poštujemo, da to što su učinili za nas ne zaboravimo prekosutra“, poručio je Vučić.
„Možemo i da ćutimo“
Podsetio je da Srbija nema konheretnu strategiju spoljne politike, ali je najavio da će se pristupiti njenoj izradi, i da će se voditi račina da Srbija ne izlazi iz granica recipročnosti.
„Ukoliko neko ne poštuje teritorijalni integritet Srbije, zašto bismo mi bili u obavezi da poštujemo njihov teritorijalni integritet“, upitao je Vučić.
Kazao je da se to se kosi sa prvim stavom strategije spoljne politike Srbije, a to će biti poštovanje mormi međunarodnog prava i Povelje UN.
„Ali ne morate nešto da radite sa preveikom strašću, zašto bismo mi hrlili da štitimo nečiji teritorijalni integritet? Možemo i da ćutimo, ukoliko su ti ljudi protiv teritorijalnog integriteta Srbije“, kazao je predsednik.
Podsetio je i da Srbija nikada nije bila uzdržana po pitanju teritorijalnog integriteta Ukrajine, a da su predstavnici te zemlje juče tražili pauzu na Komitetu ministara Saveta Evrope, „kako bi mogli da se konsultuju, naravno, sa svojim američkim i evropskim saveznicima“.
Vučić je, međutim, dodao da Srbija ne sme, kao 2008. godine, da se sili na Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a ćuti prema onima koji su ih na to naterali.
Ocenio je, ipak, da su pojedine zemlje mogle da budu uzdržane i pokažu „bar malo pažnje prema Srbiji“, jer da su i bile uzdržane to bi, kako je rekao, bilo isto kao da su glasale za prijem Kosova.
„Lažu svi koji kažu da je u skladu sa sporazumima“
Vučić je rekao i da na Srbiji ostaje da odluči kako će glasati za jedan opšti pravni akt na Samitu Saveta Evrope koji će 16. i 17. maja biti održan u Rejkjaviku, a kojim bi se sve zemlje članice jednoglasno izjasnile o teritorijalnom integritetu Ukrajine, Moldavije i Gruzije.
Ocenio je da bi Srbija bila dovedena u neugodnu poziciju ukoliko bi jedina bila „apsolutno protiv“, ali je istakao i da će nezadovoljstvo Beograda zbog jučerašnjih događaja biti „jasno stavljeno do znanja“.
„Svi koji kažu da je to u skladu sa sporazumima lažu. U implemantacionom sporazumu toga nema, jer je to izbacio Aljbin Kurti“, rekao je Vučić.
Osvrnuo se i na u nedelju održane vanredne izbore na severu Kosova, koje su Srbiji bojkotovali, ocenjujući da sada u četiri opštine na severu imamo „okupacione gaulajtere“, a da će srpski narod da odluči na koji način će toj okupaciji da se suprostavi.
Podsetimo, i šef dipomatije Ivica Dačić izjavio je ranije danas da će način glasanja država o pokretanju procedure razmatranja zahteva za članstvo Kosova u SE uticati na to kako će se Beograd u budućnosti odnositi prema njima.