Nakon više sastanaka u prethodnim danima na kojima se odlagalo donošenje odluke, uz navode da su im potrebne dodatne informacije, Centralna izborna komisija je danas ipak utvrdila broj biračkih mesta i centara.
CIK se za sada nije oglašavao u vezi sa današnjim sastankom, a prištinski mediji javljaju da je utvrđeno da će biti ukupno 19 biračkih centara u ove četiri opštine, od čega 6 redovnih, a 13 alternativnih.
Za sada, međutim, izostaju informacije o lokacijama ovih biračkih centara, a mediji javljaju da je spisak pripremljen u saradnji sa organima bezbednosti.
Predlog poslanika LDK, Arijanita Eljšanija je usvojen sa osam glasova za i sa jednim uzdržanim.
Reč je o višestruko manjem broju biračkih centara u odnosu na prethodne izborne procese.
„Od 44 biračka centra koji su inače otvarani za izbore 2019. i 2021. pa nadalje, za njih osam je potvrđeno da će se otvoriti. Međutim, na osnovu procene OIK-a i bezbednosnih organa, ustanovljeno je da će biti samo šest na uobičajenim lokacijama i 13 biračkih centara biće alternativni centri ili u kontejnerima“, naglasio je Eljšani.
Na ovom sastanku je takođe odlučeno da se broj biračkih mesta smanji sa 69 na 34, te da broj birača po biračkom mestu poveća sa 750 na 2.000 birača.
Današnjoj odluci o broju biračkih centara i mesta prethodili su zahtevi jedne opozicione stranke u Prištini – AAK da se izbori odlože, ali i uporno odbijanje vlasti, koja poručuje da odlaganje nije dobra opcija i vodi ka novim krizama, a ne ka normalizaciji odnosa sa Beogradom.
Sa druge strane, juče je u Beogradu održan zajednički sastanak srpskog državnog vrha i Srpske liste nakon kojeg je još jednom zatraženo da se izbori organizuju nakon formiranja Zajednice srpskih opština.
Sa druge strane, predsednik kosovske skupštine, Gljauk Konjufca, danas poručuje da je zapravo uslov za formiranje ZSO učešće Srpske liste, odnosno predstavnika Srba na ovim izborima.
Lokalni izbori na Severu zakazani su za 23. april. Radi se o odloženom datumu za izbore, jer su prethodno bili planirani za decembar.
Izbori su zakazani nakon što su Srbi sa Severa, novembra meseca prošle godine, napustili kosovske institucije, uključujući opštine, kosovsku vladu, skupštinu, ali i opštinske izborne komisije.
Kako je nakon toga Priština raspisala lokalne izbore za sever, na mesta četiri predsednika opštinskih izbornih komisija postavljeni su vršioci dužnosti iz drugih sredina.
Njihov prvi dolazak u Kancelarije OIK-a na severu, sa namerom da počnu sa pripremama izbora, bio je početak novih decembarskih tenzija i razlog za odlaganje datuma izbora.
Srpska lista je ubrzo po raspisivanju ovih izbora saopštila da na njima neće učestvovati.
Isto su poručili i 9. marta, odnosno, nakon odlaganja datuma za održavanje izbora, tražeći da se ispune njihovi zahtevi – formira Zajednica srpskih opština i povuku specijalne jedinice sa severa.
Na predstojećim izborima u četiri opštine na severu iz srpske zajednice učestvovaće samo Aleksandar Jablanović kao kandidat Partije Kosovskih Srba za gradonačelnika Leposavića, i Slađana Pantović kao nezavisni kandidat za gradonačelnicu Zvečana.
I dok pojedine NVO koje prate izborne procese poručuju da trenutne okolnosti ne omogućavaju slobodne i fer izbore na severu, predstavnici vlasti u Prištini tvrde da postoje uslovi da ovaj proces prođe nesmetano, ali i da će svako ko izbore bude ometao odgovarati.
Kosovski premijer je prethodne nedelje i pozvao Srbe na severu da na izbore izađu u što većem broju.
Sa druge strane, srpski predsednik, Aleksandar Vučić, je više puta ponavljao da o održavanju ovih izbora politički prestavnici Srba sa Kosova ne žele ni da razgovaraju, jer na njima ne učestvuju. Istovremeno, otkrio je i da je „50 puta“ molio strance da utiču na to da se oni odlože, ali i tvrdio da oni „ćute“.