„Otvoreni smo za vanredne izbore, ali oni moraju imati zakonsko rešenje. Oni ne mogu biti stavljeni van zakona. Кako zakon predviđa, uzmimo potpise građana, pa da se završi mandat gradonačelnika. Ovo je rešenje u okviru zakona. Ali ne možemo da donosimo nezakonita rešenja”, rekao je Кurti.
Кurti je nakon sastanaka sa visokim predstavnikom Evropske unije Žozepom Borelom u Briselu rekao da policija na severu ostaje da reaguje, a ne da interveniše.
Кurti je izrazio žaljenje što je Srbija odbila tripartitni sastanak. On je rekao novinarima da je na sastancima sa Borelom obelodanio dokumente koji pokazuju gde su tri kosovska policajca kidnapovana na teritoriji Kosova i zatražio reakciju međunarodne zajednice.
„Po mom mišljenju, deeskalacija bi trebalo da znači uklanjanje nasilnih ekstremista, kriminalnih i ilegalnih grupa, nakon čega bi odmah usledilo smanjenje prisustva kosovske policije u zgradama opština. Što se tiče najodrživijeg rešenja, shvatamo da je važno za vanredne izbore sa procesom kojem prethodi vladavina prava, otvorena i poštena kampanja i slobodni i demokratski izbori. Ne mogu da kažem da je situacija bezbedna zbog bilateralnih sastanaka i da imamo stabilan mir, ali iz optimizma posrednika postoje znaci da su dani koji su pred nama bolji od onih koje smo ostavili, ali ostaje da se vidi. Hendikepiran sam jer nije bilo direktnog susreta”, rekao je Кurti.
Кurti je rekao i da je nepotpisivanje Osnovnog sporazuma jedan od krivaca za situaciju u kojoj se sever nalazi.