Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Osmani: Izbor predsednika treba da bude priotitet novih institucija

    07.06.2026 23:251 min čitanja IZVOR: Ekonomia online

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:213 min čitanja IZVOR: Kim

    Severna Mitrovica: N.V. nakon davanja izjave pušten iz policije

    07.06.2026 22:491 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Kosovo traži pomoć zemalja u regionu oko istrage napada u Banjskoj
    Politika

    Kosovo traži pomoć zemalja u regionu oko istrage napada u Banjskoj

    Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je primilo podnesak od kosovskih institucija oko istrage porekla oružja zaplenjenog u Banjskoj.
    Tamara MarkovićObjavio/la Tamara Marković15.11.2023 22:14Нема коментара3 min čitanja IZVOR: RSE
    Banjska 24. septembra (Foto Kabinet premijera Kosova)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    U ovom mestu na severu Kosova je naoružana grupa Srba 24. septembra napala policiju i ubila narednika Afrima Bunjakua. Potom su u razmeni vatre ubijena i trojica napadača.

    U međuvremenu je policija Kosova zaplenila veliku količinu naoružanja, te ustvrdila da je ono proizvedeno u fabrikama u Srbiji ali i drugim zemljama bivše Jugoslavije.

    Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa navodi da „preliminarne dostupne informacije ukazuju da se ne radi o oružju zaostalom iz rata u BiH.

    „Do sada dostupni podaci ukazuju da je verovatno reč o oružju novijeg datuma proizvodnje, koje nije bh. porekla, ali će se putem instituta međunarodne saradnje, sprovesti potrebne aktivnosti kako bi se sa sigurnošću utvrdili svi detalji“, stoji, pored ostalog, u odgovoru.

    Specijalno tužilaštvo Kosova je za RSE potvrdilo da su zatražili saradnju nekoliko zemalja u regionu oko istrage napada u Banjskoj.

    Vlada Kosova je optužila Srbiju da stoji iza ovog napada, što je zvanični Beograd negirao.

    Milan Radoićić, bivši potpredsednik Srpske liste – najveće stranke kosovskih Srba koja ima podršku Beograda – preuzeo je odgovornost za napad u Banjskoj uz tvrdnje da o svojim planovima nikoga nije obaveštavao.

    Srbija vodi odvojenu istragu oko napada u Banjskoj. Više javno tužilaštvo u Beogradu je oktobra saopštilo da se Milan Radoičić tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle, na severoistoku BiH.

    Međutim, Tužilaštvo BiH je početkom novembra za RSE navelo da nije pokrenuta istraga povodom ovih tvrdnji Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

    „U Tužilaštvu BiH nismo dobili nikakav izveštaj policijskih agencija o eventualno počinjenom kaznenom delu i počiniteljima. Nismo dobili niti informaciju od institucija susednih zemalja, tako da nije ni bilo naredbe o sprovođenju istrage“, rekao je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.

    Dokle je stigla istraga na Kosovu?

    Specijalno tužilaštvo Kosova je za RSE navelo da vodi intenzivnu istragu oko napada u Banjskoj 24. septembra.

    Prema izvorima RSE u policiji Kosova, do sada je identifikovano 38 osoba koje su bile deo oružane grupe koja je napala policiju u Banjskoj ali se traži hapšenje 31 osobe.

    Isti izvori navode i da se ispituju lica koja se nalaze u pritvoru na Kosovu a koja su uhapšena tokom napada u Banjskoj.

    Jedan zvaničnik policije je za RSE rekao i da se „istražuju dokazi pronađeni na licu mesta“.

    Iz Državnog tužilaštva Severne Makedonije su za RSE rekli da do sada nisu primili nijedan zahtev Kosova za pomoć oko istrage.

    „Ne isključujemo mogućnost da je takva pomoć zatražena preko Ministarstva spoljnih poslova Ministarstvu pravde, ali tužilaštvo još uvek nema ništa od toga. Pomoć koju možemo da ponudimo je za konkretna lica ukoliko tako nešto zatreba“, naveli su iz Tužilaštva u Skoplju.

    RSE je oko pitanje istrage poslao upit i institucijama Crne Gore, ali odgovor nije stigao.

    Zapadne zemlje su oštro osudile napad u Banjskoj i zatražile istragu. EU je saopštila da Kosovo ima mandat da istraži ovaj napad, dok je od Srbije zatražena bezuslovna saradnja.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Tamara Marković

    Povezani članci

    Osmani: Izbor predsednika treba da bude priotitet novih institucija

    07.06.2026 23:25

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:21

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:22

    Obrađeno više od 90 odsto biračkih mesta, Samoopredeljenje u padu

    07.06.2026 21:44
    Izdvojeno

    Osmani: Izbor predsednika treba da bude priotitet novih institucija

    07.06.2026 23:251 min čitanja IZVOR: Ekonomia online

    Elek: U srpskim sredinama smo osvojili svih 10 mandata, ali pristižu glasovi iz albanskih

    07.06.2026 23:213 min čitanja IZVOR: Kim

    Severna Mitrovica: N.V. nakon davanja izjave pušten iz policije

    07.06.2026 22:491 min čitanja IZVOR: Radio Kontakt Plus

    Čitaku: Bez zloupotrebe resursa, Kurti bi pretrpeo još dublji fijasko

    07.06.2026 22:221 min čitanja IZVOR: Koha
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.