Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    Izložbom slika Danila Vuksanovića otvorene Vidovdanske svečanosti i Likovna kolonija „Vidovdan“

    03.06.2026 22:363 min čitanja IZVOR: Kim

    Đeneral Janković: Uhapšene dve osobe zbog sumnje na krijumčarenje troje migranata iz Indije

    03.06.2026 19:251 min čitanja IZVOR: Kim

    EP u izveštaju o Srbiji: Žaljenje zbog neprocesuiranja odgovornih za Banjsku, posebno Radoičića

    03.06.2026 18:363 min čitanja IZVOR: N1
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Rašić: Interpol raspisao poternicu za Milanom Radoičićem
    Politika

    Rašić: Interpol raspisao poternicu za Milanom Radoičićem

    Međunarodna policijska organizacija (Interpol) raspisala je poternicu za Milanom Radoičićem zbog dešavanja u Banjskoj, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) ministar u Vladi Kosova Nenad Rašić.
    Katarina MirkovićObjavio/la Katarina Mirković07.12.2023 12:2312:47Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Radio Slovodna Evropa
    Milan Radoičić (Foto N1)
    Milan Radoičić (Foto N1)
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    Dodao je da je poternica raspisana na osnovu zahteva Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova, posredstvom UNMIK-a (Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu) jer Kosovo nije član INTERPOL-a.

    Radoičić je preuzeo odgovornost za napad u Banjskoj 24. septembra kada je ubijen policajac Afrim Bunjaku. Nakon toga su u razmeni vatre sa policijom Kosova ubijena još trojica srpskih napadača koji su bili deo oružane grupe.

    Radoičić je nakon preuzimanja odgovornosti podneo ostavku na mesto potpredsednika Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda. Preko svog advokata naveo je da je „lično“ organizovao napad i sve logističke pripreme, te da za takve planove nije nikoga obavestio.

    Međutim, kosovske vlasti tvrde da iza napada u Banjskoj stoji i država Srbija, što je zvanični Beograd negirao.

    Radoičića je policija Srbije privela 3. oktobra u Beogradu zbog optužbi „udruživanje radi vršenja krivičnih dela, nedozvoljene proizvodnje, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teških dela protiv opšte sigurnosti“.

    Šta je Vučić govorio o Radoičiću?

    Ipak, pušten je dan kasnije uz meru da ne napušta Srbiju, te mu je zabranjen odlazak na Kosovo.

    Policija Kosova je u danima nakon napada u Banjskoj pronašla veliki arsenal oružja.

    Međunarodna zajednica je oštro osudila ovaj napad, zatražila istragu i da se napadači izvedu pred lice pravde.

    Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja je u ranijem intervjuu za RSE rekao da će Ministarstvo unutrašnjih poslova zatražiti izručenje Radoičića iz Srbije, kao i „svih onih koji su bili uključeni u planiranje i realizaciju terorističke akcije“ u Banjskoj.

    Svečlja je tada rekao i da je istraga pokazala da je u napadu na Banjsku učestvovalo „preko osmoro terorista“.

    Mediji u Srbiji prenose da je Interpolova potrenica raspisana za još 11 osoba povezanih sa dešavanjima u Banjskoj, međutim RSE nije uspeo da potvrdi tu informaciju.

    U izveštaju Generalnog sekretara o Misiji privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu za 2023. godinu, navodi se da je UNMIK pomogao izdavanje 44 crvene poternice i 12 zahteva za izručenje Kosovu od strane članova Interpola.

    „Otvoreno je i novih 640 predmeta na osnovu zahteva za dobijanje informacija. Ukupno 974 predmeta, koji se odnose na teritoriju ili na stalne stanovnike Kosova i dalje su otvorena“, piše u izveštaju.

    Kosovo do sada nije imao direktan kontakt sa Interpolom. Komunikaciju vodi Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu, na osnovu saradnje koja je uspostavljena kroz Memorandum o razumevanju između Interpola i Unmika 2002. godine, a u cilju razmene informacija, naloga, međunarodnih istraga, krivičnih slučajeva.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Katarina Mirković

    Povezani članci

    EP u izveštaju o Srbiji: Žaljenje zbog neprocesuiranja odgovornih za Banjsku, posebno Radoičića

    03.06.2026 18:36

    Srpska lista sa Koštom u Prištini: Ukazali smo na institucionalno nasilje

    03.06.2026 17:53

    Košta: Osigurati punu primenu Ohridskog sporazuma, normalizacija suštinska za evropsku budućnost

    03.06.2026 16:48

    Peci: Promena naziva ulica na severu zloupotreba opštinskih nadležnosti

    03.06.2026 16:46
    Izdvojeno

    Izložbom slika Danila Vuksanovića otvorene Vidovdanske svečanosti i Likovna kolonija „Vidovdan“

    03.06.2026 22:363 min čitanja IZVOR: Kim

    Đeneral Janković: Uhapšene dve osobe zbog sumnje na krijumčarenje troje migranata iz Indije

    03.06.2026 19:251 min čitanja IZVOR: Kim

    EP u izveštaju o Srbiji: Žaljenje zbog neprocesuiranja odgovornih za Banjsku, posebno Radoičića

    03.06.2026 18:363 min čitanja IZVOR: N1

    Srpska lista sa Koštom u Prištini: Ukazali smo na institucionalno nasilje

    03.06.2026 17:532 min čitanja IZVOR: Kim
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.