Ambasador SAD je razgovor sa Čadežom i Rafunom ocenio kao dobar, ne preciziravši gde se on održao.
„Dobar razgovor sa čelnicima Privredne komore Kosova i Privredne komore Srbije o načinima za unapređenje saradnje između kosovskih i srpskih poslovnih zajednica na Kosovu i Srbiji. Normalizacija odnosa između dve zemlje povećaće regionalnu stabilnost i prosperitet“, naveo je Hovenijer na X mreži.
Inače, srpska roba od 14. juna prošle godine ne ulazi na Kosovo. Odluku je donela kosovska vlada iz bezbednosnih razloga, nakon, kako je sa jedne strane rečeno – hapšenja, a sa druge – kidnapovanja kosovskih policajaca od strane srpske policije istog meseca.
Upravo su Čadež i Rafuna u više navrata u proteklom periodu govorili o šteti koju ova odluka nanosi i jednoj ali i drugoj strani u trgovinskom smislu.
Privredna komora Srbije u septembru je zatražila da se takva prepreka otkloni, nazvavši je ishitrenom političkom odlukom. Istog je meseca, PKS u nameri da problem uvoza na Kosovo reši – poslala više od 80 pisama na razne međunarodne adrese, izjavio je Čadež tada za Tanjug.
O šteti za kosovsku privredu nakon ove odluke govorio je u junu Rafuna, požalivši se tada i na nedostatak dijaloga privredne komore sa kosovskom vladom.
Srbija je nekada bila prva po vrednosti proizvoda na tržištu Kosova, a tokom 2023. godine prisustvo srpske robe je smanjeno za oko 50 odsto, podaci su od početka ovog meseca Instituta GAP. Podatak takođe od ovog meseca je da je sada Albanija preuzela vođstvo, a da za njom sledi Severna Makedonija.
Privrednici sa Severa su krajem decembra protestovali zbog ove zabrane uvoza i potpisivali peticiju – kojom su tražili ukidanje odluke o zabrani uvoza robe iz Srbije, koje gotovo i da više nema na Kosovu.