„Jedno od njenih omiljenih oruđa je upotreba dezinformacija, koje široko koristi diljem regiona da podeli društva iznutra, da podeli Evropu iznutra i njen pogled na taj region, te da bi odvojila Sjedinjene Države od evropskih saveznika i naših prijatelja na Zapadnom Balkanu“, dodala je Smit.
„Dakle, izgleda da su dezinformacije klasični scenario Kremlja. Ali, to nisu samo dezinformacije. Ponovo vidimo korišćenje sajber-napada, zlonamernih sajber napada, prinude, čitavog niza alata koje Rusi koriste da destabilizuju region čemu, opet, Alijansa jako pokušava da se odupre, da stabilizuje region“, navela je.
Ambasadorka Smit je kazala da NATO na Zapadnom Balkanu funkcioniše na više koloseka, a pomenula je i Srbiju.
„Radimo sa članicama NATO-a koje su u susedstvu, a ima ih dosta, a zatim radimo i sa Bosnom, kandidatom za članstvo u NATO-u, kao i na tekućim reformama i razmišljamo i tražimo načine da im pomognemo da modernizuju svoju vojsku, na primer. A onda radimo i sa drugim partnerima u regionu kroz postojeće partnerstvo sa Srbijom, npr“, kazala je.
Smit je navela da je Zapadni Balkan region na koji NATO „budno pazi“, te da „ostaje u fokusu“.
„Očigledno je to povezano sa poslom koji obavljamo na praćenju ponašanja Rusije u evroatlantskom području i oko njega i blizu teritorije NATO-a i mislim da niko ne može da kaže da Alijansa gubi fokus. Naprotiv, bili su veoma fokusirani na susedstvo (region Zapadnog Balkana) i veoma fokusirani na suprostavljanje onome što Rusi pokušavaju da urade tamo“, rekla je.
Ona je podsetila da je NATO dugo prisutan na Zapadnom Balkanu.
„Zaista, od 1990. godine Alijansa je fokusirana da učini sve što je u njenoj moći da obezbedi veću stabilnost tom konkretnom regionu. Još uvek ima trupe na terenu u regionu, a saveznici su nedavno mogli da posete Bosnu gde postoji i misija NATO-a, pored prisustva KFOR-a na Kosovu“, rekla je Ambasadorka Džulijan Smit, stalna predstavnica SAD u NATO-u.