Milenković je međutim, uveren da će se glasanje o nepoverenju gradonačelnicima u četiri većinski sprske opštine na severu održati ali da nije uveren u uspeh.
„Verovatno će se održati, pošto je već raspisan, mislim sa sigurnošću neće uspeti jer Srpska lista kao značajan politički akter i neko ko pokreće te procese u poslednje vreme“.
Međutim, peticija organizovana kao korak za pokretanje procesa glasanja je bila uspešna a samo potpisivanje su predvodili upravo čelnici Srpske liste u januaru ove godine. Bez obzira na to, Milenković veruje da „veliki broj građana neće da iskoristi pravo da izađe na referendum“.
Komentarišući razloge koje je Srpska lista navela kao razlog za bojkot, Milenković kaže da su neki od njih razumni, ali da staje pitanje zbog čega je onda pokrenuta i sama peticija.
„Biće da je to zbog međunarodnih pritisaka i nekih obećanja Srpske liste da će učestvovati na izborima. Ono što je od samog početka jeste da do smene gradonačelnika na severu ne može da dođe bez političke volje iz Prištinu. Ovaj proces je očigledno i da se održao i da je veliki broj građana učestvovao u njemu, kako bi on rezultirao na kraju i da referendum rezultira sa velikim brojem izlaznošću, sa 50 plus 1 odsto, ostaju nam druge strukture u Opštini, pre svega skupštine, kao i da sve političke partije ospore taj proces. Prema mnogim stavovima i izjavama administrativno uputstvo kao takvo nije samo dovoljno i može da bude osporeno na Ustavnom sudu. Tako da razlozi koje je Srpska lista navela stoje, pogotovo su bitni iz ugla bezbednosti“.
Napominje da se građani ne osećaju bezbedno i slobodno da učestvuju u političkim procesima na severu. „Pogotovo kada smo imali i te informacije da neki od ljudi koji su bili pokretači peticije su posle imali problema pa su bili pozivani na razgovore. Prisustvo kamere doprinosi još nekakav strah, pod represijom koja ovde vlada pod pritiskom naoružanih policajaca sprecijalne jedinice Kosovske policije. Stvarno atmosfera nije takva da građani imaju želju i volju da učestvuju u političkim procesima kakav je referendum“.
Milenković ističe da ni u Prištini ne postoji politička volja da dođe do promena na čelu ovih opština koje nakon izbora u aprilu prošle godine predvode Albanci.
„Mi smo imali pre nekoliko dana ovde posetu premijera Kurtija koji je dao negde podršku ovde lokalno izabranoj vlasti, meni to govori da Priština želi samo kontrolu nad ovim opštinama i institucijama, ne i učešće građana. Sve dok nemamo političku volju da građani ovde učestvuju nego imamo želju za kontrolom nad svim resursima, ovde neće doći do učešća građana“.