BBC je objavio danas dokumentarni podkast u kojem su, između ostalog, obrađene teme uvođenja uredbe CBK kojom se dinar izbacuje iz platnog prometa na Kosovu, zabrane uvoza robe iz Srbije i posledice istih odluka na građane i instutucije u većinski srpskim sredinama. Dotakli su se na kratko i nereda ispred opštinske zgrade u Zvečanu maja meseca prošle godine, dešavanja u Banjskoj četiri meseca kasnije, kao i višegodišnjih eskalacija situacije i kriza na Severu Kosova.
Novinara BBC-ja kazao je Kurtiju da „njegovi prijatelji“ EU i SAD tvrde da je doveo do eskalacije situacije odlukom o tablicama, preuzimanjem opštinskih zgrada uz upotrebu sile na Severu, te da je ujedno „odbo da ispuni kosovsku obavezu da proširi samoupravu Srba“.
Kurtijev odgovor na to bio je da Srbi na Kosovu imaju najveća prava od svih manjina u Evropi.
„Srbi na Kosovu imaju svoj jezik kao zvanični širom cele teritorije, na svim nivoima administracjie. Takođe imaju 10 rezervisanih mesta u parlamentu, tako da imaju najobimnija prava u Evropi kao manjine“, kazao je.
Sa druge strane, još jednom je rekao da Kosovo „mora da se bori protiv mogućeg finansiranja terorizma“.
„Mora postojati transparentnost“, zaključio je.
Uz podsećanje na Kurtijeve ranije tvrdnje da neće ništa učiniti što bi doprinelo eskalaciji situacije, novinar je upitao Kurtija „da li je tačno da je vaša agenda da učinite živote, naročito Srbima na Kosovu, tako teškim da jednostavno odluče da odu“.
„Većina srpske manjine prihvata Republiku Kosovo kao svoju zemlju. Sa druge strane, moramo da sprečimo da ih Beograd zlostavlja“, odgovorio mu je Kurti.
Poručuje da na Kosovu postoji „vladavina prava za sve“
„Moja vlada ne predstavlja opasnost po Srbe sa Kosova, ne možemo da dozvolimo nijednom pojedincu ili grupi da postanu jači od države. Država je vladavina prava za sve“, kazao je Kurti.