U emisiji Kallxo u lokalnoj skupštini, Atić je potvrdio da je već imao sastanak sa predsednikom Islamske zajednice Kosova u vezi sa ovom temom.
„Naravno da će biti izgrađena (džamija), to nikada nismo dovodili u pitanje“, kazao je Atić.
Upitan o finansiranju, te da li islamska zajednica ima novca, ali i kada će se radovi vršiti, Atić je kazao da su to teme koje se tiču Islamske zajednice.
Sa druge strane, poručio je da nije potrebno izdavanje dozvole za gradnju, jer je to, kaže, imovina Islamske zajednice.
„Nema potrebe za dozvolom, parcela je njihova…“, poručio je.
Na ponovno pitanje kada će početi radovi, Atić poručuje da je „sada politički proces, isto kao i (otvaranje) mosta na Ibru“.
„Svi znaju, ovo je Mitrovica, mi ne možemo da se pravimo Francuzi“, dodao je gradonačelnik, naglašavajući da ove dve teme pokazuju „koliko je teško upravljati“.
Temu ponovne izgradnje džamije kod Ibarskog mosta, koja je spaljena tokom rata ’99 godine, aktelizovalo je sadašnje opštinsko rukovostvo koje je došlo na vlast nakon što su krajem 2022. godine Srbi napustili kosovske institucije, uključujući i lokalnu samoupravu.
Još septembra prošle godine je predsednik Skupštine, Nedžad Ugljanin, najavljivao odluku o ponovnoj izgradnji džamije „kao simbola Mitrovice“, potvrđujući da se o tome razgovaralo sa Islamskom zajednicom na Kosovu.
Ugljanin je, međutim, nakon aktuelizacije i drugog pitanja – otvaranja mosta na Ibru, uz učestale najave vlasti u Prištini da će do toga doći tokom leta 2024. godine, pozvao na oprez, odnosno da se pitanje izgradnje džamije ne politizuje.
„Spremni smo kao Skupština, ali i gradonačelnik je spreman za razgovore, posebno da se sagledaju okolnosti u bezbednosnom smislu, naročito u ovom trenutku, jer je tu i otvaranje mosta… Razgovaraćemo, ali je na Islamskoj zajednici da deluje. Ni mi kao opština, ni kao skupština, nikako ne želimo da politizujemo situaciju obnove džamije. To je potreba građana, posebno muslimanske veroispovesti…“, poručio je Ugljanin krajem avgusta ove godine.