U Briselu je juče održana još jedna runda dijaloga Beograda i Prištine na nivou glavnih pregovarača. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i glavni pregovarač Prištine Besnik Bisljimiji postigli su dogovor o zajedničkoj komisiji o nestalim licima.
“To je pozitivan događaj, ali moramo da budemo pažljivi u vezi očekivanja. Nije prvi put da su strane u dijalogu postigle sporazum, čak i po pitanju nestalih osoba. Još mnogo ranije su se strane obavezale da će pitanje nestalih lica tretirati kao humanitarno pitanje, ali zapravo to nismo videli na delu. Tako da smo mi obazrivi i u vezi ovog dogovora od juče”, kazao je Bekim Bljakaj za Kim radio.
Istakao je da je pozitivan korak to što će, kako je rekao, napokon biti formirana zajednička komisija o nestalim licima.
“Još bolje je to što će komisiju da vodi neko iz Brisela. Važno je to što će EU da nadgleda sprovođenje dogovorenog i to što će imati čak i instrument sankcionisanja bilo koje strane koja ne sprovodi dogovor”, dodao je on.
Prema Bljakajevom njegovom mišljenju, moguće je očekivati pozitivan razvoj događaja u vezi sa istragama o sudbbini nestalih osoba.
“Ali, uvek moramo da budemo pažljivi, jer više puta smo mi, iz civilnog društva, bili razočarani, a posebno članovi porodica nestalih lica”, istakao je direktor Fonda za Humanitarno pravo Kosova.
Odredbe u deklaraciji iz maja 2023.
U deklaraciji je dogovoreno da će strane blisko sarađivati na identifikaciji grobnih mesta, da će osigurati potpuni pristup pouzdanim i tačnim informacijama koje pomažu u lociranju i identifikaciji preostalih nestalih osoba u vremenskom okviru od 1. januara 1998. do 31. decembra 2000. godine.
“Odredbe koje se nalaze u toj zajedničkoj deklaraciji dve strane su još od maja 2023. godine. Ali, mi od tada nismo videli sprovođenje te zajedničke deklaracije”, kazao je Bljakaj.
On je naglasio da je i dalje skeptičan po pitanju izvršenja dogovorenog u deklaraciji o nestalim licima od strane Beograda i Prištine.
“Prepreka nije bilo ni ranije. Strane su mogle da daju svoj doprinos rešavanju pitanja nestalih lica, ali to se nije desilo. Nisu postojale prepreke, osim nedostatka političke volje sa obe strane da se to uradi”, zaključio je Bekim Bljakaj u razgovoru za Kim radio.
Na Kosovu se traga za još 1.607 lica različitih nacionalnosti nestalih pre, tokom i nakon završetka ratnih sukoba na Kosovu.
EU pozdravila dogovor Srbije i Kosova o primeni deklaracije o nestalima