Jevtić kaže i da je namera kosovskog premijera Aljbina Kurtija da ta lista ne dobije deset mandata u skupštini Kosova zagarantovanih za srpsku zajednicu. Najavljuje da će Srpska lista uložiti žalbu da bi, kako kaže, pokazali licemerje Prištine i dela međunarodne zajednice.
Prebrojavanje glasova nakon parlamentarnih izbora na Kosovu potrajalo je skoro mesec dana. Dalibor Jevtić ističe da je na osnovu preliminarnih rezultata bilo jasno da je Srpska lista osvojila svih deset mandata.
Međutim, ukazuje da ono što se desilo u međuvremenu, tokom brojenja glasova, ušta su sumnjali, je da se zabrani Srpska lista, da se na svaki mogući način onemogući da ona osvoji tih deset mandata.
“Dakle, Kurti (Aljbin) je uspeo da svog miljenika ubaci u parlament, dobija jedan mandat i to glasovima Albanaca. U Mališevu, u Glogovcu, u Đakovici i ono što je najdrastičnije u Prizrenu, gde je gospodin Rašić dobio, dakle, 157 glasova, ne srpskih, nego glasova Albanaca i Bošnjaka”, navodi Jevtić.
Zašto su sumnjivi rezultati u albanskim sredinama
Kaže da nije reč samo da su to sumnjivi glasovi, već i izmišljeni, da je vrlo jasno da to su to glasovi koji nisu srpski.
Pojašnjava da je u Prizrenu, u selu Mušnjikovo, u kojem žive određeni broj Srba, Srpska lista dobila određeni broj glasova, dok je Rašić imao nula.
“Međutim, u onom delu Prizrena, u kojem žive isključivo Albanci, dakle, recimo u ruralnom delu Prizrena, dobio je i glasove i Bošnjaka, i Albanaca. Njih 74 ukupno je glasalo za gospodina Rašića, dok je u urbanom delu Prizrena, gde takođe žive isključivo Albanci, dobio 83 glasa”, precizirao je predstavnik Srpske liste.
Ističe da je da je to bio veoma jasan plan, Rašić je dobio 421 glas Albanaca i sa tim glasovima ulazi u Skupštinu.
“Dakle, vrlo je jasno da ovde nisu Srbi izabrali Rašića, već je Kurti svojim delovanjem preko Centralne izborne komisije i dirigovanjem ovim albanskim glasovima, dodao tih preko 400 glasova, da bi Rašić ušao u Skupštinu, jer bez tih glasova on ne bi imao taj mandat”, naglasio je Jevtić.
Kako se desio politički inženjering
Inače, u kosovskoj skupštini, pored sto mesta za albanske predstavnike, postoji 20 za pripadnike nevećinskih naroda. U okviru tih 20, 10 je zagarantovanih za srpski narod.
“I politički inženjering se desio u okviru onoga što je bio izborni proces. Radi se o činjenici da je Kurti na svaki mogući način želeo da obezbedi taj jedan mandat Rašiću. U prethodnom izbornom procesu su svi digli glas kada je gospođa Andrijana Hođić dobila određeni broj glasova u sredinama u kojima ne žive Bošnjaci, već žive Srbi. Tada su i deo međunarodne zajednice i svi Albanci redom stali u zaštitu toga da ne mogu drugi narodi da biraju predstavnike drugih naroda”, podsetio je Jevtić.
Tada je, dodaje, i sam Rašić digao glas da je to neprihvatljivo.
Posledice po rad parlamenta
Ukazuje da će se ako budu proglašeni takvi konačni rezultati trgovati tim jednim mestom na različite načine. To, ističe neće biti volja Srba, već Albanaca i ulazi se u situaciju u kojoj međunarodna zajednica mora da reaguje.
“Stalni pokušaj da se srpska lista, ponavljam, zabrani, zato što jedina štiti interese srpskog naroda sada i da se na ovaj način opet glasovima Albanaca biraju srpski predstavnici, samo dodatno komplikuje čitavu ovu situaciju. Videćemo kako će na kraju biti kada se potvrde ovi rezultati i mi ćemo uložiti žalbu da bismo pokazali licemerje Prištine i dela međunarodne zajednice”, upozorio je predstavnik Srpske liste..
Rašić demantuje Srpsku listu
Predsednik partije “Za slobodu, pravdu i opstanak, Nenad Rašić u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) ukazuje da je u poslednje dve godine ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi, te da je svojim radom zadobio poverenje i drugih manjinskih zajednica koje žive na Kosovu, a ne samo srpske.
Rašić odgovara da je u protekle dve godine kao ministar pomogao 1.700 porodica, od čega je bar pola bilo pripadnika ostalih nesrpskih zajednica.
„Da se razumemo, zajednice žive svuda, počevši od Srba, Goranaca, Turaka, Bošnjaka, Aškalija, Egipćana, Roma. Na način na koji smo radili smatram da smo trebali da dobijemo i više glasova. Naši glasovi su realni a ne kao njihovi uvezeni, od ljudi koji 25 godina ne žive na Kosovu“, kaže Rašić za RSE aludirajući na glasove raseljenih Srba sa Kosova koji su došli da glasaju u organizaciji Komesarijata za izbeglice Srbije i Kancelarije za KiM u Vladi Srbije.
Prema podacima Centralne izborne komisije Kosova Srpska lista je dobila preko 38.000 glasova birača a stranka Za slobodu pravdu i opstanak oko 4.000.