Šanse da se dođe do sporazuma u mandatu Federike Mogerini su veoma male, kosovska platforma je kraj briselskog dijaloga i ovo može da dovede do međunarodne konferencije na kojoj bi se tražilo rešenje i plašim se da se radi o strategiji međunarodnih faktora koja idu ka takvom rešenju, naglašava Trajković.
On navodi da bi dijalog trebalo vratiti na naivo kosovski Srbi – kosovski Albanaci, osim o statusu.
Trajković je govorio u Mitrovičkom društvenom klubu u Severnoj Mitrovici na događaju koji je organizovan u sklopu projekta Centar građanske energije koji je finansiran od strane Kosovske fondacije za otvoreno društvo.
Na istom događaju govorio je i univerzitetski profesor i direktor RTV Mitrovica Nedžmedin Spahiu koji je istakao da postoji suštinski interes za normalizacijom odnosa između Beograda i Prištine ali da treba videti šta političari u ovim centrima rade po tom pitanju.
“Ceo region ne može da ide napred ako nema stabilnosti, strane kompanije ne interesuje ko je kriv za situaciju Srbi, Albanci, Crnogorci… ako postoji mir i stabilnost oni mogu da investiraju, ako nema toga oni idu tamo gde postoji sigurnost,”- ističe Spahiu.
Kosovu od Srbije treba priznanje, a interes Srbije treba da bude da sačuva svoj uticaj u regionu i da osigura srpsku zajednicu na Kosovu kako Srbi ne bi bili ugroženi, poručuje Spahiu.
Ocenjuje da je pitanje taksi na srpsku i bosansku robu proizvod neposlušnosti kosovske političke klase i da to, kako navodi, prvenstveno ide na štetu Kosova koje je malo da se odupre zapadu.
“To je devedesetih godina prošlog veka pokušala Srbija i onda je od jedne zemlje od Triglava do Vardara ostala zemlja kolika je danas,”- kaže Spahiu.
Spahiu upozorava da ako Kosovo nastavi sa takvom politikom može da nestane.
“I to je razlog zašto Srbija ne priznaje Kosovo, jer se nada da će jednog dana Kosovo nestati samo od sebe, zbog guposti koje prave oni koji je vode Kosovo,“- kaže Spahiu.
Trajković: Opozicija da iznese svoju strategiju za KiM
Momčilo Trajković koji je i član Srpskog nacionalnog foruma (SNF) izjavio je da je SNF pozvao srpsku opoziciju da dođe u Gračanicu i iznese platformu za rešavanje kosovskog pitanja.
Naveo je da su vlastima u Beogradu tokom pro[le godine predstavili svoju strategiju za sva važna i otvorena pitanja ali da nisu naišli na razumevanje.
“Sada želimo da na scenu dovedemo opoziciju, da ona kaže šta je to njena strategija za KiM,”- rekao je Trajković.


