„Dogovor je skoro zacrtan, jedino se ne zna koje će biti kompetencije Zajednice opština sa srpskom većinom u kom obliku, mada i to je rečeno da ne može da bude po modelu Republike Srpske. Ima još uvek prostora da se zacrta nešto konkretno. Mislim da je gotova stvar, svršeni čin da Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti ili potpisu ili odbiju sporazum. Ukoliko Aljbin Kurti ne prihvati onda će biti promene vlasti u Prištini, ukoliko Aleksandar Vučić odbije onda će biti rat. Kada nema dogovora onda je lako upustiti se u rat prvo između Kosova i Srbije, a onda imeđu Nato-a i Srbije“, smatra Spahiu.
Francusko – nemački plan za rešavanje kosovskog pitanja prvi put je liderima u Beogradu i Prištini predstavljen u oktobru prošle godine. Iako je bilo više obećanja da će on biti prezentovani građanima to se još uvek nije dogodilo. Tekst sporazuma objavili su pojedini mediji u poslednjem koji je dospeo u javnost piše da Srbija i Kosovo polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu stranu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime.
„Ne iznošenjem teksta sporazuma u javnost daje se prostor Vučiću i Kurtiju da oni okrenu javno mnjenje u svoju korist“, rekao je on.
Spahiu smatra da će do sporazuma doći u prvoj polovini ove godine.
„Do marta ili aprila je taj rok zacrtan. U martu ćemo ili imati dogovor ili rat. To je prosta stvar“, zaključio je on.
Podsetimo, predstavnici EU, SAD, Francuske, Nemačke i Italije razgovarali su prošle nedelje sa premijerom Kosova Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o francusko – nemačkom predlogu za rešavanje kosovskog pitanja. Vučić je posle tog sastanka izjavio da je Srbija spremna da prihvati koncept i da radi na implementaciji predloženog sporazuma za kosovsko pitanje. Dok je kosovski premijer ovaj predlog ocenio kao „dobru osnovu“ za razgovore o normalizaciji odnosa.