Analitičar Ili Hodža je za TV Dukađini rekao da će Kurti nakon eventualnog Vučićevog prihvatanja francusko-nemačkog plana teško odbiti formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom (ZSO).
“Kurtiju će biti veoma teško da odbije Zajednicu. Da bi se ova situacija prevazišla, trebalo bi da postoji dijalog sa političkim akterima na Kosovu ili da idemo na nove parlamentarne izbore”, rekao je Hodža.
Sa druge strane, analitičar Astrit Gaši je rekao da će Srbija prihvatiti svaki plan koji ne znači zvanično priznanje Kosova.
“Lopta je kod premijera Kosova Aljbina Kurtija. Kurti je u problematičnoj situaciji. Ako ne uspe da ubedi posrednike u svoje postupke, to će se smatrati remećenjem mira. Ovom akcijom Srbija je promenila igru”, dodao je Astrit Gaši.
Bivši ministar Vlade Kosova Dardan Gaši kazao je da Vučić priprema put za prihvatanje francusko-nemačkog plana.
“Ono što je Vučić uradio je zanimljiv potez Srbije koji Kurtija dovodi u tešku situaciju”, kazao je on.
Dodao je da ako Srbija potpiše dokument u vezi sa ovim planom, neće biti razloga da pet zemalja EU ne prizna Kosovo.
“Možemo ga čitati kako hoćemo, ali ovaj sporazum uključuje i priznanje”, dodao je Gaši.
Analitičar Dibran Hodža je rekao da za Kosovo, posle poslednjeg poteza Srbije, dolaze teški dani.
“Ako formiramo Zajednicu i ne dobijemo direktno priznanje Srbije, šta smo onda dobili? Kakvu garanciju imamo da će, ako prihvatimo formiranje ZSO, biti konačnog dogovora”, dodao je Hodža.
Analitičar Ismail Tašoli ocenio je da su i Kosovo i Srbija već prihvatili francusko-nemački plan.
“U principu, dva lidera su već prihvatila francusko-nemački plan. Ali, i ovaj plan ima mnogo nepoznanica. Prvo se govorilo da je to evropski plan. Do tada se govorilo da je to i američki plan. Kurti i ZSO su u jednosmernoj ulici. On će izaći povređen, prihvatio to ili ne. Ako ga potpiše, odgovaraće. Ako ga ponovo ne potpišu, biće političkih problema”, rekao je Tašoli.