Radio Kim
    NAJNOVIJE VESTI

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio KimRadio Kim
    • Vesti
      • Vreme
      • Netačno
      • Zdravlje
      • Politika
      • Društvo
      • Kultura
      • Hronika
      • Saopštenja
      • Ratni zločini
      • Religija
      • Poljoprivreda
      • Sport
      • Drugi pišu
      • Arhiva vesti
    • Najnovije
    • Analiza
    • Podkast
    Slušaj Radio
    Facebook Twitter Vimeo YouTube
    Radio Kim
    Početna stranica » Sve vesti » Server: Vučić predsednik, vreme za veliku pogodbu PR i BG
    Politika

    Server: Vučić predsednik, vreme za veliku pogodbu PR i BG

    Goran AvramovićObjavio/la Goran Avramović07.04.2017 13:55Нема коментара3 min čitanja IZVOR: Kim
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email

    „Želeo bih da vidim rešenje svih velikih problema u jednom paketu. Potpuno sam saglasan sa načinom na koji je postizan napredak u briselskim pregovorima, malo po malo, ali se bojim da smo došli do kraja tog procesa. Želeo bih da vidim paket dogovora koji bi sadržao komponente kao što su kosovske bezbednosne snage, članstvo u UN-u, razmenu diplomatskih predstavnika i stvarenje Zajednice srpskih opština u skladu sa Ustavom Kosova. Znam da je ovo mnogo, ali ne mislim da je previše“, naveo je Danijel Server.

    „Srbija u ovom trenutku mora da se fokusira na svoj put ka Evropskoj uniji. Svaki konflikt sa Kosovom, čak i politički, će joj taj put mnogo otežati. Ubeđen sam da Srbija neće postati član EU bez prethodne razmene diplomatskih predstavnika sa Kosovom i mislim da je mnogo bolje da to bude urađeno što pre“, rekao je profesor Server koji je istako da Kosovo mora da ispuni očekivanja svih svojih građana.

    „Očekivanja vezana za bolji i sigurniji život su važna, kao i očekivanja države Kosovo u vezi kandidature za članstvo u EU. Ni Kosovo, ni Srbija neće ništa dobiti od skupe trke u naoružavanju, niti od tenzija koje mogu eskalirati u oružani sukob. Naprotiv. Vreme je, već sada, da vaše vojne snage počnu sa saradnjom i normalnom komunikacijom. To je standard koji sada poštuju i zemlje koje su imale mnogo krvavije ratove od onog koji su vodili Kosovo i Srbija“, rekao je Danijel Server, predviđajući da će „Kosovo i Srbija jednog dana biti saveznici koji će se zajedno boriti, a da je vreme za pripremu za te zajedničke borbe već došlo“.

    Profesor Server je naveo da bi Srbiji i Kosovu bilo mnogo bolje da se ne pripremaju za međusobni rat, te da je odgovor za uklanjanje pretnji ratom, smanjenje rizika i troškova za skupo naoružanje samo jedan – Srbija.

    „Srbija treba da prizna integritet i teritorijalni suverenitet Kosova, ili da mu bar dozvoli članstvo u Ujedinjenim nacijama i razmeni diplomatske predstavnike sa Kosovom. Ako ovako postupi, Srbija će dozvoliti Kosovu da limitira svoje bezbednosne snage i usmeri ih isključivo na međunarodne misije, što je, ako hoćemo iskreno, i pošteno, ako se ima u vidu koliko je Kosovo dobilo od međunarodnih misija“, smatra Server.

    On nije želeo da proces transformacije BSK gleda kroz „pravnu i ustavnu“ prizmu, naglašavajući da Kosovo nema mehanizam da odgovori na eventualni srpski oružani upad „na sever Kosova, moguće i u neke enklave ili manastire južno od reke Ibar“.

    „Moji prijatelji u Beogradu, a ja imam prijatelje u Beogradu i ponosan sam na njih, će momentalno reći da nema razloga da se bilo ko boji takvog upada. Uglavnom se slažem sa njima, pošto Srbija ima mnogo prečih poslova. Ali, nikako ne bih mogao da podržim bezbednosnu politiku koja je zasnovana na pretpostavkama. NATO takođe ima mnogo drugih stvari o kojima brine i ne bi trebalo da zauvek ostane na Kosovu. Jednom, kada KFOR napusti Kosovo, treba vam kapacitet da se branite, bar nekoliko nedelja, dok vaši saveznici ne reaguju. Kosovskim Srbima, iznad svega, treba uverenje da kosovske bezbednosne snage neće biti upotrebljene protiv njih i ja potpuno razumem njihov osećaj“, zaključio je američki analitičar i stručnjak za Balkan Danijel Server.

    Share. Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Telegram Email
    Goran Avramović

    Povezani članci

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:45

    Srpska lista upozorila EU na probleme opština na severu Kosova

    23.07.2026 17:11

    Ministar pravde Srbije: Rušenje vikendica na Gazivodama ugrožava pravo svojine

    23.07.2026 16:23

    Rašić o Gazivodama: Ne tražimo krivce, već rešenje za ugrožene porodice

    23.07.2026 14:14
    Izdvojeno

    RSE: Na Kosovu novi konkursi za pravosudne organe, mogu da konkurišu i srpski tužioci

    23.07.2026 19:032 min čitanja IZVOR: RSE

    EU pozvala da prestanu pritisci na Sudski savet koji će odlučivati o povratku srpskih sudija

    23.07.2026 18:452 min čitanja IZVOR:

    Na Kosovu uhapšen državljanin Srbije zbog sumnje na neovlašćenu trgovinu oružjem

    23.07.2026 18:241 min čitanja IZVOR: KIM

    Ulutaš: NATO će postepeno prilagoditi snage KFOR-a na Kosovu

    23.07.2026 17:311 min čitanja IZVOR: KIM
    Kategorije
    • Analiza
    • Blog
    • Dogovor!?
    • Podkast
    • Drugi pišu
    • Društvo
    • Hronika
    • Kultura
    • Netačno
    • Politika
    • Poljoprivreda
    • Ratni zločini
    • Religija
    • Saopštenja
    • Sport
    • Vreme
    • Zdravlje
    • Arhiva vesti
    © 2026 Radio KIM. Sva prava zadržana. Izrada: weblogic.
    • O nama
    • Marketing
    • Impressum
    • Uslovi korišćenja
    • Izjava o privatnosti

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.