Trajkovićeva je za RTV Kim nakon glasanja u Gračanici kazala da je prilikom prelaska administrativne linije na Merdaru od tamošnjih službenika, sa kosovske i srpske strane, saznala da je veliki broj Srba sa centralnog Kosova otišao prvih dana vikenda kako bi izbegao glasanje na lokalnim izborima.
„Kazali su mi i sa jedne i sa druge strane da je veliki broj Srba juče napustio Gračanicu da ne bi izlazio na glasanje, jer ne želi da odlučuje pod pritiskom. Ne žele da prihvate odgovornost i ne žele da legitimišu pritisak“, kazala je Trajkovićeva za RTV Kim.
„Kada je neko kandidat ispred institucija države Srbije onda ga ljudi prihvataju, čak i ne vrednujući tog kandidata jer računaju da iza njega stoji državni projekat. Za nas je, kao Srbe sa Kosova i Metohije, problem što niko ne zna šta je to državni projekat, pa bojim se ni kandidat za gradonačelnika, a prihvata odgovornost da sprovodi ono što ne zna“, dodala je Trajkovićeva.
Govoreći o pritiscima na severu Kosova, Rada Trajković je rekla da je to u skladu sa načinom funkcionisanja institucija države Srbije.
„Država je očigledno više zainteresovana za projekat „specijalni status za sever“ nego za Zajednicu srpskih opština u kojoj bi bilo deset opština. U tom kontetkstu država ne želi da prepusti ništa slučaju, kako ne bi bio izabran neko ko je, možda, za zajednicu svih deset opština“, kazala je Rada Trajković.


