Džejkobson je nedopustivim i za “žaljenje” ocenila da interesi i pristup pojedinaca, koji mogu biti optuženi, budu stavljeni ispred intersa Kosova.
U intervjju prištinskog listu “Zeri”, ona je precizirala da protivnici formiranja Specijalnog suda imaju razne razloge – neki se plaše za sebe, drugi imaju prijatelje koji bi se mogli naći na optužnici, a ima i onih iz opozicije koji to čine zarad politčkih poena.
Prema njenim rečima, neuspeh usvajanja amandmana za formiranje Specijalnog suda ostavlja mogućnosti da o tom pitanju odlučuju UN, gde bi, kako je kazala, ono moglo da bude “politizovano od strane zemalja koje ne priznaju Kosovo”.
“Mi podstičemo vladu da donosi odluke koje su za dobrobit Kosova, a ne za dobro bilo koje političke partije”, rekla je Džejkobson.
Ona je istakla da je o korupciji na Kosovu više puta razgovarla sa političarima i pitala ih o fenomenu njihovog bogaćenja, a oni bi joj, kako je kazala, odgovarali “imam strica u Švajcarskoj koji je mnogo bogat, te imaju prijatelje koji su im dali novac…”
“Jedan političar me je čak i upitao “šta ako kod vas u Americi neki kongresmen uzme novac od prijatelja? Šta bi se desilo? To ne bi stvorilo problem”, kazala sam da članovi kongresa idu u zatvor zbog toga.
“Imamo bivše guvernere, koji su u zatvoru u SAD jer su uzeli velike sume novca”, precizirala je Džjekobson.
Govoreći o ekstremnom islamizmu i odlasku kosovskih stanovnika u rat u Siriji i Irak, Džejkobson je navela da je kosovska vlada preduzela mere za otkrivanje i njihovo finansiranje preko raznih NVO čime se, ne samo javnosti radi, nego i suštinski, uključila u borbu, zgog čega su SAD zadovoljne kako je Kosovo prisupilo tom globalnom problemu.