Istraživači Veritas Globala smatraju da je ekonomska analiza nedovoljno korišćen alat za poboljšanje dinamike pregovora dve strane.
“Na primer, procena ekonomskih troškova nesprovođenja odluke Ustavnog suda Kosova o manastiru Dečani ili ekonomskih koristi od blagovremenog uspostavljanja Asocijacije srpskih opština. Štaviše, jasno artikulisanje kako rezultati dijaloga mogu da doprinesu boljem korišćenju podrške koja je dostupna kroz ekonomski i investicioni plan Evropske unije (EU) za Zapadni Balkan može pomoći u postizanju boljih ishoda pregovora”, navodi se u izveštaju “Visok rizik od eskalacije sukoba 2022. godine u Istočnoj Evropi, ali i prilika za osiguranje stabilnosti“.
Spoljno okruženje ostaće izazovno i u 2022, konstatuje se.
“Izgledi za članstvo u EU su glavni podsticaj za Beograd da normalizuje odnose sa Prištinom. Nedostatak napretka u formalnom pokretanju pregovora o pristupanju EU sa Severnom Makedonijom, i donekle Albanijom, stvorio je na Zapadnom Balkanu percepciju da je apetit zemalja članica EU za daljim proširenjem poremećen. Pokretanje pregovora o pristupanju Severne Makedonije EU 2022. moglo bi da stvori pozitivne efekte u dijalogu Beograda i Prištine koji vodi EU. Takođe na regionalnom nivou, rastuća etnička konfrontacija u Bosni predstavlja rizik za stabilnost u regionu”, dodaje se.
Beograd formalno smatra Kosovo delom Srbije i aktivno promoviše politiku delegitimizacije prištinskih vlasti na međunarodnom nivou, smatraju u Veritas Globalu.
“Dijalog uz pomoć EU je pokrenut 2013. u cilju podrške normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine. Normalizacija je takođe jedan od uslova za eventualno potencijalno članstvo Srbije u EU”, zaključuje se.
Veritas Global je švajcarska konsultantska kompanija sa sedištem u Ženevi koja pruža savetodavne usluge u oblasti ekonomije i strategije širom sveta. Bavi se istraživanjem tržišta, klimatskim promenama, ekonomijom međunarodnih sukoba, infrastrukturom, zagovaranjem i pregovorima.