“Ako uzmemo u obzir činjenicu da je ekonomija ta koja je u najvećoj meri uticala na iseljavanje pripadnika srpske zajednice, ne samo u poslednih 10 godina, već i u periodu pre toga, onda svakako pristup Vlade i Kancelarije za Kosovo i Metohiju govori u prilog čicnjenici da se pristupom razvoja ekonomije suštinski pomaže opstanak Srba na Kosovu i promoviše povratak što većeg broja raseljenih”, kazao je on u izjavi Tanjugu.
Jevtić, koji je učesnik na okruglom stolu “Region razvoja”, istakao je da, pored svih izazova sa kojima su Srbi suočeni, kao što su bezbednost u pojedinim sredinama iuzurpirane imovine, jednu od najvećih prepreka kada je u pitanju povratak predstavlja pitanje privrede.
“Kao ministar u kosovskoj vladi ispred srpske zajednice, ali i Srbin koji živi na Kosovu pozdravljam ovakvu inicijativu. Realizacija ove ideje u doglednoj meru i u dugoročnom smislu će rešiti pitanja koja se tiču opstanka i povratka pripadnika srpskog naroda na Kosovo”, uveren je Jevtić.
On je ukazujući da privredne komore Kosova i Srbije imaju više nego dobru saradnju, koja je pravi primer kako u praktičnom smislu mogu da se rešavaju određene razlike, naglasio da ne očekuje da bi bilo ko na Kosovu mogao imati nešto protiv ove inicijative.
Jevtić je dodao da su premijer Aleksandar Vučić, kao i direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić jasno rekli da ova inicijativa ne isključuje pripadnike albanskog naroda, već svakako ima za cilj uklučivanje i povezivanje svih koji žive na Kosovu.
“Mislim da je to jasna poruka da jedino saradnjom na svim poljima mogu biti prevaziđene sve razlike, i to je korak ka preko potrebnom pomirenju i izgradnji međusobnog poverenja između srpskog i albanskog naroda na Kosovu i Metohiji”, zaključio je on.