“Sporazum o imovini bi trebaloda bude sledeći, a posle njega sporazum o kulturnom nasleđu i o položaju naše crkve na Kosovu i Metohiji”, rekao je Vulin u Kosovskoj Mitrovici, istakavši da su sve to stvari koje određuju život Srba u pokrajini.
On je naglasio da treba da se dogovorimo kako ćemo da rešavamo problem imovine na Kosovu, kako će se rešavati problem svega onoga što je država Srbija ulagala svih ovih decenija ovde.
“Kako ćemo da rešavamo problem što smo mi isplaćivali sve one kamate, dugove, dividende za imovinu koja je na jugu, za imovinu koju uopšte ne koristimo, to su stotine miliona evra”, zapitao je Vulin.
Ministar je naveo da je Sporazum o energetici koji je nedavno potpisan, upravo vlasništvo nad jezerom Gazivode i Valač, koji se nalaze na severu pokrajine, postavljeno za temu sporazuma o imovini.
U tom kontekstu je istakao i značaj Zajednice srpskih opština za koju je rekao da je pravno lice koje može da ima svoju imovinu, koje može da ima svoj račun, koje može da ima i svoje preduzeće.
O tome će se naravno raspravljati u Briselu i biće tu mnogo rasprave i razgovora, ali ne dolazi u obzir da ono što pripada ljudima koji su to ovde stvorili da sad pripadne drugom, istakao je Vulin.
Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju je istakao da Srbija privatizaciju koja je sprovedena bez Srba ne priznaje i da zato mora da dođe do sporazuma o imovini.
“Ne može privatizacija da se sprovodi monoetnički, na osnovu prezimena i nacionalnosti, a tako je sprovedena na KiM. Privatizacija bi morala biti kao što je svuda, stečeno pravo, ostvarili ste određena prava, imate pravo na učešće u privatizaciji,” rekao je on.
Osvrćući se na funkcionisanje kombinata Trepča Vulin je kazao da će o ovom kombinatu morati da se razgovara i po ekonomskim kategorijama, ne više samo političkim, kako bi se videlo šta je ko uložio u Trepču, kome je šta dužna Trepča.
Vulin je kazao da je Fond za razvoj većinski vlasnik Trepče i da će tako ostati, istakavši da se postavlja pitanje potraživanja prema Trepči.
“Dugo godina smo zanemarivali to pitanje, sada će se država vrlo aktivno odnositi prema pitanju potraživanja prema Trepči. Najveći poverioci Trepče su preduzeća iz Republike Srbije i nemoj niko da misli da ćemo oprostiti ta dugovanja i da ćemo kao što se radilo mnogih godina, iz političkih razloga, okrenuti glavu i reći to se ne dešava,” poručio je on.
Vulin je kazao da se ništa više neće dešavati mimo nas i da se ništa neće dešavati mimo Republike Srbije.
“I ako neko pokuša da privatizuje Trepču mora prvo da kaže koliko je dužna ta Trepča, kome je dužna, pa da vidimo ko ima preče i veće pravo na Trepču – da li oni koji su je finansirali svih ovih decenija ili neko ko misli da može grubom silom da nešto uzme,”- kazao je on.
Vulin je u Kosovskoj Mitrovici kazao da je Briselski sporazum samo prvi od sporazuma i da ne može biti poslednji jer nije definisao ni izbliza sve – čitav život na Kosovu i Metohiji.