Gosti sinoćnje emisije „Dogovor!?“ na televiziji Centar najviše su polemisali o tome ima li pravde na Kosovu i da li je ona podjednako dostupna svima. Gordana Đorić iz udruženja „Avenija“ sumnja u pravosuđe na Kosovu, navodeći da nedovoljno radi na rasvetljavanju zločina počinjenih nad Srbima tokom i nakon ratnih sukoba.
Ona je podsetila da trinaest godina nakon masakra u Livadicama, kada je poginulo 12 putnika u autobusu „Niš Ekspresa“, odgovorni još uvek nisu pronađeni. Fljorim Ejupi, jedini osumnjičeni u tom slučaju, oslobođen je iz pritvora još 2009. godine.
Gordana Đorić je jedna od preživelih putnika.
„Ne mogu a da se ne setim događaja od 16. februara kada sam čula jauke, videla raskomadana tela. Ja to i dan danas sanjam. U mnogim situacijama vidim tu strašnu sliku i ne mogu da shvatim da niko nije kriv za to“.
„Pravda još uvek nije stigla odgovorne za zločin, on (Fljorim Ejupi) je oslobođen i ne postoji niko drugi ko je osumnjičen, tako da pravda nije sustigla ljude koji su počinili taj zločin. Ja ću ga pamtiti dok sam živa. U mnogim trenucima ga se setim i uvek postavljam pitanje zašto, zašto stradaju nevini?“
Sa druge strane, politikolog Aljbinot Maljoku veruje da će pravda stići sve odgovorne.
„Kada su u pitanju ratni i loši događaji, na Kosovu ih ima podosta sa svih strana, a među Albanacima najviše. Ali ja verujem i pozvao bih sve da veruju u pravdu, doći će kad tad“, kazao je Maljoku koji je i sam, kako je rekao, bio očevidac masakra u selu Kolić nedaleko od Podujeva. Tada je, prema njegovim rečima, granata usmrtila njegovog ujaka.
Govoreći o hapšenju lidera SDP Olivera Ivanovića, gosti Dogovora imali su suprostavljene stavove. Gordana Đorić veruje da je Ivanović nevin, a da su svedoci u ovom slučaju lažni.
„To stvara strah među građanima i navodi nas da pomislimo da će se događati da se nađu neki svedoci koji će potvditi kako je neko nešto uradio i kako navodni osumljičeni, bez čvrstih dokaza, može biti uhapšen bilo kad“.
Đorićeva smatra da je ovo hapšenje isključivo političko s obzirom da se dešva u trenutku izbornog procesa u severnoj Kosovskoj Mitrovici.
„Za nas je bilo neshvatljivo da se sada, u toku predizborne kampanje za ponovljene izbore na severu, uhapsi neko ko je četrnaest godina dokazivao da želi da se normalizuju odnosi među građanima na Kosovu i da se uvede veći stepen tolerancije među građanima. Meni, mojim kolegama, komšijama nije jasno šta se to događa i pitamo se ko je sledeći?“
Za razliku od svoje sagovornice, Maljoku ne veruje da je hapšenje Ivanovića političko i ne sumnja u rad EULEKS-a.
„Dok se ne dokaže krivica, čovek je nevin, ali to što se o njemu kazalo i dokazi koji su izneti nisu dokazi koji nemaju podlogu. Pravda dođe za svakoga, za sve strane. U ovom slučaju, ja bih na neki način apelovao na srpsku zajednicu na Kosovu da ne misli da se ovo hapšenje desilo samo zato što je on (Ivanović) Srbin, kao i da će biti domino efekta za nevine građane. Nevini građani će ostati nevini.“
U slučaju da Oliver Ivanović pobedi na izborima u Kosovskoj Mitrovici on će, po rečima Maljokua, imati isti tretman kao gradonačelnik Srbice Sami Ljuštaku, koji je u zatvoru pošto je optužen za zločine nad civilima tokom sukoba na Kosovu.
„EULEKS će mu dati pet minuta da položi zakletvu i da se vrati u zatvor sve dok se sudski proces ne završi. Imamo slučaj gradonačelnika opštine Srbica koji je dao zakletvu i vratio se u zatvor“, rekao je on.
Gosti su se složili da će izlaznost birača na ponovljenim izborima za gradonačelnika opštine Severna Mitrovica biti manja nego u prethodnom izbornom ciklusu.