Pojedini predstavnici srpske zajednice u Skupštini Kosova, koji su napustili sednicu jer im zahtev o skidanju Nacrta Zakona sa dnevnog reda nije prihvaćen, istakli su u „Dogovoru!?“ TV Centar da je potrebno sačekati sa izbornim promenama.
Podpredsednik Skupštine Kosova Petar Miletić (SLS) izjavio je da nije logično raspravljati o tom zakonu ukoliko se ne zna da li će u narednom mandatu, osim garantovanih, postojati i rezervisana mesta za Srbe, kojih je bilo u proteklim mandatima.
„Želeli smo danas da skrenemo pažnju svim političkim akterima na Kosovu da ne možemo da razgovaramo o biračkim odborima, biračkim spiskovima, dokumentima, raspodeli mandata i svemu onome što piše u nacrtu zakona, ako ne znamo odgovor na pitanje o rezervisanim mestima“, istakao je Miletić.
Goran Marinković, poslanik Progresivne demokratske partije (PDS) veruje da će, kako kaže, „borba srpskih poslanika u parlamentu“ rezultirati dobijanjem prava na rezervisana mesta barem u još jednom mandatu.
„Moramo da se borimo u parlamentu. Godinu dana unazad radimo na tome, napravili smo i LOBI grupu i razgovarali sa svim političkim partijama Albanaca i zato verujem da ćemo imati jedan rezultat koji će za nas biti dobar“, istakao je Marinković.
Poslanik Socijal-demokratske stranke Kosova i Metohije (SDSKIM) Saša Đokić negoduje zbog mogućnosti uskraćivanja prava birača van Kosova da glasaju na predstojećim parlamentarnim izborima do čega, po njegovom mišljenju, mogu da dovedu promene u aktuelnom izbornom zakonu.
Zakon o opštim izborima, navodi Đokić, „u suprotnosti je sa Ustavom Kosova i zato je SDSKIM protiv izglasavanja novog Zakona o opštim izborima“.
Gosti “Dogovora!?” su nagovestili da će danas otići u Skupštinu Kosova, ali da je potpuno neizvesno da li će učestvovati na sednici, koja je juče popodne prekinuta.
Trinaestoro poslanika iz srpske zajednice i troje iz drugih manjinskih zajednica napustili su juče skupštinsko zasedanja jer njihov zahtev, o sklanjanju Nacrta Zakona o opštim izborima na Kosovu, nije usvojen.
Sednica je nakon odlaska poslanika iz manjinskih zajednica nastavljena, ali na njoj nije bilo rasprave o Nacrtu Zakona, koji je na dnevnom redu ostavljen kao poslednja tačka.