Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo i Metohiju je rekao da međunarodna zajednica podržava pravo Srba da glasaju sa svojim dokumentima i pravo na rezervisana mesta u skupštini a da sama ideja da se ukine pravo Srbima da glasaju sa sopstvenim dokumentima, govori da bi neko voleo da legalizuje rezultate etničkog čišćenja.
“To nije moguće”, rekao je Vulin u Kosovskoj Mitrovici i podsetio da je 200.000 Srba napustilo Kosovo, ne iz ekonomskih razloga, već zato što su se plašili za svoju bezbednost i zato što za njih nije bilo mesta na Kosovu.
“Ako hoćemo da gradimo međusobno poverenje, onda moramo reći da su ti ljudi otišli zato što su bili oterani i da želimo da ih vidimo nazad a učešće na izborima je dobar način za tako nešto i to bi bilo veoma važno”, rekao je Vulin.
“Međunarodna zajednica je stala na ovu stranu i smatra da to ne treba da se događa, verujem da će nadvladati razum, jer bi sve drugo vodilo izolaciji Srba, ozbiljnom promišljanju da li će se izlaziti na izbore, a izbori bez Srba na Kosovu teško da mogu da budu legitimni”, poručio je ministrar.
Demokratska partija Kosova Hašima Tačija i Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja su se izjasniili da srpska zajednica na Kosovu treba da ima rezervisana mesta na osnovu postojećeg zakona, ali tom stavu se suprotstavljaju Demokratski savez Kosova i poslanici pokreta Samoopredeljenje.
Srpski poslanici u kosovskoj skupštini napustili su u petak sednicu tog tela, na kojoj je trebalo da se raspravlja o promeni izbornog zakona, a njima su se pridružili i predstavnici nacionalnih manjina.
“Srbi na Kosovu i Metohiji su rekli da ne dolazi u obzir smanjivanje njiohovih prava, to je nešto što mislim da podržava čitav svet, što podržava međunarodna zajednica. Ja sam siguran da ćemo imati vremena da o tome govorimo i u Briselu u ponedeljak”, rekao je Vulin.
On se zapitao kakva bi to poruka bila da imate veći broj birača, ali da smanjujete broj mesta Srbima u skupštini.
“Briselski sporazum je statusno neutralan a to znači da glasanje sa odgovarajućim srpskim dokumentima ne može biti dovedeno u pitanje, jer sve ostalo bi bilo preijudiciranje konačnog rešenja”, naglasio je Vulin.
“Vlada Srbije će čvrsto govoriti u tom pravcu i biti na tom stanovištu, ali ono što je važnije jeste više nego jasna jednoglasna reakcija Srba u svim opštinama gde čine većinu, ali i uopšte na Kosovu i Metohiji – ne možete nam smanjivati prava. To svi moraju da razumeju”, zaključio je Vulin.
“Rasvetliti ranjavanje dece u KM”
Aleksandar Vulin zatražio od predstavnika međunarodne zajednice da iznesu detalje o istrazi kada je u eksploziji bombe u Mitrovici prošle ranjeno dvoje dece.
Vulin je danas u Kosovskoj Mitrovici posetio porodicu Vučetić čije je dvoje dece povređeno prošle godine početkom februara kada je još uvek nepoznati počinilac bacio bombu na njihovu kuću u multietničkom naselju Bošnjačka mahala.
“Prošlo je godinu dana mi još uvek ne znamo ko je bacio bombu na Borivoja, ko je bacio bombu na Milicu. Prošlo je godinu dana, nema ni najmanjeg pomaka u istrazi ili bar mi nismo o tome obavešteni, Borivoje još uvek ima geler u vratu”, rekao je Vulin.
Strašnije od tog gelera je što se u Kosovskoj Mitrovici bacaju bombe a međunarodna zajednica nam još nije dala odgovor na pitanje ko ih baca, protiv koga ih je bacio i šta je uradila da se vrati poverenje deteta u ljudski rod, rekao je ministar.
Tražim od međunarodne zajednice da izađe sa jasnim javnim informacijama šta se desilo pre godinu dana, ko je ovo uradio i ko je odgovoran i šta su učinili da krivci budu kažnjeni. Dok se to ne bude desilo, dok ne budemo znali ko vrši nasilje, ko je bacio bombu na devetogodišnju devojčicu i trogodišnjeg dečaka mi nećemo moći da kažemo da živimo u uređenom sistemu, da živimo u civilizovanom ljudskokm društvu”, poručio je Vulin.