Klif je u intervjuu Radiju Kontakt plus izjavio da ne zna da li će manjine na Kosovu zadržati pravo na rezervisana mesta, ali da Vlada Velike Britanije maksimalno podržava stav da zajednica kosovskih Srba zadrži pravo rezervisanih mesta jer se na taj način ohrabruju da učestvuju u političkom životu i da budu pod kišobranom Prištine.
Govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, Klif je rekao da se pomak može očekivati nakon održavanja kosovskih parlamentarnih izbora.
“Smatram da je potrebno što pre doneti određeno rešenje u ovom pravcu, jer mislimo da je to veoma važan deo političke slagalice u ovom trenutku. Mišljenja smo, što se tiče Srba i severno i južno od reke Ibar, da će im formiranje Zajednice srpskih opština doneti osećanje sigurnosti i samouverenosti da mogu da ostvare određena prava”, rekao je on.
Upitan da li to znači da se formiranje Zajednice srpskih opština može očekivati tek nakon održavanja parlamentarnih izbora na Kosovu Klif je potvrdno odgovorio, uz naglasak da to ne govori iz pozicije apsolutnog.
“Mislim da se upravo krećemo u tom pravcu jer svesni smo da će razgovori o ovoj temi biti veoma teški, da će trajati i da je svakako možda bolje da se u tu priču uđe onoga trenutka kada budemo znali ko će formirati Vladu Kosova”, kazao je Klif.
Osvrćući se na dešavanja u Beogradu Klif je kazao da misli da su svi znaci što se tiče nove Vlade Srbije da će ona nastaviti sa implementacijom sporazuma postignutih u Briselu kao i tehničkih dogovora koji proizilaze iz istog.
“Mislim da je toga i Vlada u Beogradu potpuno svesna jer i EU je u svojim istupima veoma jasno rekla da je normalizacija u odnosima sa Kosovom upravo jedan od ključnih elementa na putu Srbije ka EU. Naravno kada imamo jednu vladu koja ima apsolutnu većinu kao što sada jeste slučaj, mislim da će ta vlada iskoristiti mandat do kraja i da kao takva može da donese neke određene odluke i reši neka teška pitanja koja se tiču Kosova”, kazao je on.
Klif je kazao da Vlada Velike Britanije najoštrije osuđuje pretnje upućene manastiru Visoki Dečani i ispisivanje uvredljivih grafita na manastirskim zidovima, ne samo zbog toga što je manastir Visoki Dečani pod zaštitom UNESCO, već zato što je to mesto koje je veoma značajno za opstanak srpske zajednice na Kosovu, pravoslavne vere i SPC na Kosovu.
Britanski ambasador na Kosovu je naglasio da se povodom slučaja ispisivanja grafita “OVK” na manastirskim zidovima odvijaju dve paralelne istrage o tom slučaju, da jednu vodi Kosovska policija, a drugu Kfor jer su Visoki Dečani pod zaštitom međunarodnih vojnih snaga na Kosovu.
On je kazao da sumnja da su ovi događaji u Dečanima u vezi sa imovinskim sporovima koji se vode između manastira Visoki Dečani i “dva na papiru postojeća društvena preduzeća” zbog imovine i slučaja koji je trenutno na sudu.
“Moj nemački kolega predložio je jedno rešenje usled kojeg bi mogli da izbegnemo sva ova dešavanja na sudu i proces koji je u toku, to bi se odnosilo kroz direktne investicije tj. finasiranje otvaranja jednog parka koji bi bio na dobrobit svih. Pre deset dana sam bio u Dečanima iz tog razloga i sreo se sa ljudima iz asocijacije “Intelektualci Dečana” i predstoji nam još dosta posla na uveravanju ovih ljudi da je ono što je u planu da se radi na dobrobit svih. Mora se raditi na tome da oni imaju jedan konstruktivniji stav u odnosima prema manastiru i ljudima koji žive u manastiru”, rekao je Klif.
Osvrćući se na činjenicu da je na severu Kosova izražena nestašica lekova Klif je izrazio zabrinutost zbog toga i kazao da će o ovom problemu narednih dana u Prištini razgovarati sa predstavnicima nadležnih institucija.