Vrhovni sud je u saopštenju naveo da Krivično veće Odeljenja za organizovani kriminal i korupciju Osnovnog krivičnog suda u Skoplju, prilikom donošenja rešenja kojim je utvrdilo da nisu ispunjene zakonske pretpostavke za izručenje imenovanog lica nije dobro obrazložilo razloge kojima se rukovodio prilikom prihvatanja da se postupak započet po članu 75. stav 1. Zakona o međunarodnoj saradnji u krivičnim stvarima, kao skraćeni postupak, razvija kao redovan postupak po članu 68. u vezi sa članom 51. istog. zakona, prenosi TV Telma.
Odluka Krivičnog suda smatra se nejasnom i nerazumljivom, zbog čega je zatražen ponovni postupak.
Makedonski portal A1on prenosi da je Odeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala pri MUP-u Severne Makedonije dostavilo obaveštenje Osnovnom javnom tužilaštvu za gonjenje organizovanog kriminala i korupcije zbog postojanja osnova sumnje da su službena lica koja su donela rešenja o izručenju Ramadanija počinila krivično delo.
Sud je, kako se navodi iz MUP-a, doneo odluku koju državne institucije teško mogu da sprovedu u potpunosti, a mera kućnog pritvora stranih državljana na stranoj adresi je presedan u dosadašnjoj praksi.
Ramadani je pre mesec dana uhapšen na makedonskoj granici po poternici Interpola koja je raspisana na osnovu zahetva Srbije, zbog sumnje da je počino ratni zločin na Kosovu.
Određen mu je ekstradicioni pritvor od 30 dana u zatvoru Šutka, a zatim je početkom avgusta doneta odluka kojom je ekstradicioni protvor Ramadaniju zamenjen kućnim pritvorom.
Ramadani je 15. avgusta pobegao iz kućnog pritvora u Skoplju, odnosno kuće rođaka u Severnoj Makedoniji.
Mediji su tada javili da je pre Ramadanijevog bekstva mera kućnog pritvora preinačena u pritvor.
Bivši pripadnici OVK pozdravljaju bekstvo Ramadanija iz kućnog pritvora
Mickoski negirao da je policija pomogla bekstvo bivšeg pripadnika OVK iz Skoplja
Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski nazvao je „notornom laži“ tvrdnje opoziconog SDSM da je bivši pripadnik OVK Bljerim Ramadani iz ekstradicionog pritvora u Skoplju pobegao uz pomoć pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.
„Ohrabrujem javno tužilaštvo da odmah danas uđe (u Ministarstvo unutrašnjih poslova) i utvrdi činjenično stanje. Ja vam tvrdim da je to što je izneo poslanik SDSM, notorna laž“, rekao je Mickoski novinarima i dodao da poziva rukovodstvo MUP-a da podnese tužbu zbog klevete i povrede časti.
Poslanik SDSM Mitko Trajčuleski je ranije saopštio da ta stranka ima dokaze da je Ramadani dva putu bez kontrole išao iz Severne Makedonije na Kosovo dok je trebalo da bude u ekstradicionom pritvoru u Skoplju.
Naveo je da je Ramadani prvi put iz Severne Makedonije otišao na Kosovo 10. avgusta sa Naimom Ramukom, šefom severne granice sa Kosovom i da ga je 14. avgusta kada je pobegao iz zemlje, po Ramukinom naređenju prevezao službenik opštine Čair.
Po tvednjama Trajčuleskog, Ramadani je u oba slučaja preko granice išao na prelazu Blace i to bez ikakve kontrole, trakom za teretni saoobraćaj.
„Ima li većeg dokaza da se radi o akciji MUP-a sa koalicionim partnerima (vladajuće) VMRO-DPMNE da se Ramadani pusti na slobodu?“, pitao je Trajčuleski.
Poslanik Opziocioniog SDSM je rekao da je informacije o bekstvu bivšeg propadnika OVK, koji je bio uhapšen po poternici Srbije preko Interpola, dobila od jednog uzbunjivača i da traži od javnog tužilaštva da to odmah istraži.
„Istovremeno, traži se neopoziva ostavka Toškovskog i svih osoba za koje imamo informacije da su umešane u organizaciju Ramadanijevog bekstva“, rekao je poslanik SDSM Mitko Trajčuleski.