Prema njenim rečima, trenutno postoji 67 optužnica za ratne zločine u 62 slučaja protiv 174 osobe, od čega se 10 slučajeva vodi u odsustvu, a očekuje se da će taj broj nastaviti da raste.
Kako je navela, ovo je rezultat ključnih promena “koje omogućavaju suđenja u odsustvu za srpske ratne zločince, s obzirom na to da Srbija odbija da ih izruči, kao i teroriste odgovorne za napade u mirnodopskim uslovima”.
“Zahvaljujući ovim promenama, sada je moguće krivično goniti one koji pokušavaju da izbegnu odgovornost za počinjene zločine. Podaci pravosudnog sistema pokazuju da je do sada podignuto 67 optužnica u 62 slučaja protiv 174 osobe, od čega se 10 vodi u odsustvu. Ovaj broj će se dodatno povećavati, jer Srbija ne izručuje ni ratne zločince ni teroriste odgovorne za napade tokom mira. Stoga je bilo ključno omogućiti suđenja u odsustvu za ratne zločine”, izjavila je Hadžiu.
Hadžiju je posebno istakla osnivanje Instituta za ratne zločine počinjene na Kosovu kao jedan od, kako je rekla, najvažnijih rezultata.
“Osnovali smo i učinili funkcionalnim Institut za ratne zločine počinjene na Kosovu. Ovaj institut ima ključnu ulogu u dokumentovanju ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocidnih dela počinjenih od strane Srbije. Njegovo osnivanje potvrđuje našu odlučnost da sprečimo zaborav i osiguramo da istina izađe na videlo”, dodala je.
Istakla je da je do sada prikupljena značajna količina materijala koji, kako kaže, dokumentuje srpske zločine.