Ramazanski bajram predstavlja prva tri dana meseca ševal.
Prvi dan počinje jutarnjom molitvom koja se naziva Bajram namaz – 45 minuta po izlasku Sunca. U Velikoj džamiji u Prištini klanjana je molitva u ranim jutarnjim satima.
Ramazan je jedan od posebnih meseci u islamu. Jedna od pet osnovnih dužnosti svakog muslimana je i post koje se provodi u ovom mesecu.
Tokom trideset dana ramazana muslimani moraju da se uzdržavaju od hrane, pića i polnog kontakta, i to od zore pa do zalaska sunca.
Po isteku ovog meseca sledi mesec ševal. Prva tri dana tog meseca je jedan od dva praznika u Islamu, Ramazanski bajram (1., 2. i 3. dan u mesecu). Njime se obeležava kraj posta.
Ramazanski bajram ima poseban namaz (islamska molitva) koji se sastoji od dva rekata (jedinice), koji se obično obavljaju na otvorenom polju ili u velikoj sali. Nakon namaza, muslimani slave Ramazanski bajram na različite načine, a hrana („bajramska kuhinja“) je centralna tema, koja takođe daje prazniku nadimak „slatki Bajram“ ili „šećerna gozba“.
Ramazanski bajram uvek pada 1. ševala, desetog meseca muslimanskog lunarnog kalendara, i traje tri dana. Smatra se “praznikom položenog ispita”.
Za vreme trajanja Bajrama, vernici se svečano oblače, odlaze u džamije jednim putem, a vraćaju se drugim.
Uz bogatu trpezu, današnji, prvi dan Bajrama provodi se u krugu porodice koja se okuplja kod najstarijih članova.
Drugi dan obilaze se groblja, mezarja, a treći dan provodi se u druženju s prijateljima, poznanicima i komšijama.
Bajram je vreme radosti, zajedništva i solidarnosti.
Praznik se čestita rečima “Bajram Šerif Mubarek Olsun”.