Iz ove Inicijative napominju da nisu dobili obećanu autonomiju i zastupljenost Srba u policiji na osnovu demografske strukture stanovništva.
“Na osnovu tačke 9 Briselskog sporazuma iz 2013. Srbi policajci su napustili svoja radna mesta u novembru 2022. jer je kosovska vlada počela da raspoređuje svoju paralelnu policiju od februara 2022, i oduzimala nadležnosti Regionalnog policijskog direktorata Sever, gradila nelegalne baze i raspoređivala albanske specijalce da zastrašuje i maltretira Srbe na severu. Mi nismo dobili obećanu autonomiju u sudstvu gde nam je u tački 10 Prvog sporazuma obećan apelacioni panel sastavljen od većinski srpskih sudija. Mi nismo dobili obećanu autonomiju u poslovima lokalne i centralne uprave kroz Zajednicu srpskih opština”, navodi se u saopštenju i dodaje:
“Gospodin Kurti je taj koji krši ustavni poredak, ne samo u tom delu koji se tiče dopuna proizašlih iz briselskih dogovora, nego čak i izvorni Ahtisarijev plan. A to se najvidljivije ogleda kroz nelegalne jedinice kosovske policije koje su tu da zastrašuju, skrnave srpske simbole u opštinama i otimaju privatnu zemlju za potrebe represivnog aparata”.
Dodaju da postoje dva dela rešenja pitanja progona njihovih sugrađana kako bi se izbegli rizici destabilizacije situacije:
“Parcijalna amnestija za navodne izgrednike od 2021. do danas za slučajeve `narušavanja ustavnog poretka` i slična krivična dela, po ugledu na Zakon o amnestiji iz 2013. godine koji je bio deo paketa za integraciju onda kada se dogovorio novi pravni poredak na osnovu briselskih dogovora”, kao i da slučajeva napada i njihovo procesuiranje eventualno preuzme EULEKS.
“Imajući u vidu nepoverenje srpske zajednice prema kosovskim institucijama i duboko uverenje u etničku motivisanost istih. To uverenje u etničku motivisanost se temelji na: pritvoru za Radoša Petrovića i Dušana Obrenovića iako su snimci pokazali da su oni uhapšeni pre početka incidenta; višemesečnim zatvorom za Srbe jer su pevali pesme na Gazimestanu, dok mladi Albanci slobodno pevaju o `škijama` sa zastavama Velike Albanije ispred policije; zatvoru za verbalni delikt Ivanu Todosijeviću, dok albanski političari javno prete etničkim čišćenjem bez ikakve posledice; ćutanjem institucija na ilegalne baze, maltretiranje građana i pucanje na njih”.
Tražimo zaštitu KFOR-a od kosovske policije
Smatraju i da je evidentno da kosovski premijer želi po svaku cenu da izazove sukobe.
“Postoji uverenje da ova vlada zloupotrebljava nerede sa KFOR-om za potrebe svoje agende o eskalaciji pod okriljem vladavine prava. Nažalost, naši građani su zbog nesporazuma ušli u incidente sa KFOR-om jer su u tom trenutku verovali da se KFOR, umesto da štiti njih, stavio u službu zaštite etnički motivisane kosovske policije. Ta ista teško naoružana kosovska policija je tri dana pre toga nasilno zauzela opštine, lomila i pljuvala naše identitetske simbole, tukla naše građane, a između ostalih i lidera naše inicijative Aleksandra Arsenijevića. KFOR u svom mandatu ima posvećenost bezbednosti i slobodi kretanja za sve. Mi tražimo zaštitu KFOR-a od kosovske policije. Nažalost, međunarodna zajednica sve vreme kasni par koraka. Mi nismo videli pravovremeni adekvatan odgovor na sekuritizaciju severa koju sprovodi gospodin Kurtu poslednjih godinu i po dana kroz nelegalne baze i policijsko zastrašivanje srpske zajednice”, navode iz Srpskog opstanka.
“Naši građani ne žele incidente i da se sele pod pritiskom. Oni samo žele da žive na svom i upravljaju svojim životima onako kako im je međunarodna zajednica obećala. U oblastima policije, sudstva, lokalne i centralne uprave. Vi morate da nam pomognete da sistemski rešimo pitanje srpske autonomije na Kosovu, i počnemo da gradimo suživot zasnovan na uzajamnom poštovanju, a ne potčinjavanju”, zaključuje se u saopštenju dostavljenom medijima.