Navršava se dvadeset i jedna godina neizmerne tuge i bola zbog bezumnog terorističkog napada na srpsku mladost, u Goraždevcu. Tog 13. avgusta 2003. godine, dok su se kupali u reci Bistrici, rafalima iz vatrenog oružja, ubijeno je dvoje, a ranjeno četvoro srpske dece. Živote su izgubili Pantelija Dakić (12) i Ivan Jovović (19), a teško su ranjeni Marko Bogićević (12), Dragana Srbljak (13), Bogdan Bukumirić (14) i Đorđe Ugrenović (20).
“Deca koja su ubijena i ranjena dok su se kupala u Bistrici simbol su stradanja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, u godinama nakon dolaska međunarodnih snaga u našu južnu pokrajinu. Oni su ujedno i žrtve sulude ideologije mržnje, koja je usmerena prema čitavom srpskom narodu, njegovom trajanju, istoriji i kulturi na teritoriji Kosova i Metohije i nažalost ta ideologija do danas nije napuštena i ima brojne pristalice i
političke sponzore u Prištini”, navodi se u saopštenju.
Činjenica da dvadeset i jednu godinu ovaj, kako dodaju iz Kancelarije za KiM, “monstruozni teroristički akt nije dobio sudski epilog, ostaje neizbrisiva mrlja na obrazu međunarodnih misija čiji je osnovni zadatak bio uspostavljanje vladavine prava i zakona na posleratnom Kosovu i Metohiji. Zatvarajući istragu o stradanju srpske dece, ali i mnogih drugih naših sunarodnika na Kosovu i Metohiji, učinjen je greh protiv čovečnosti, a demokratski svet je, bez stida, kapitulirao pred ideologijom mržnje i terorizmom”.
Iz Kancelarije za KiM navode da počinioci ovog zločina, kao i ubice žetelaca u Starom Gracku, porodice Stolić u Obiliću i putnika autobusa „Niš ekspresa“ kod Podujeva moraju biti kažnjeni u ime pravde, ali i kao dokaz da vreme ideologija mržnje i zla mora ostati zauvek za nama.
“Uprkos tragičnom gubitku i svakodnevnim pritiscima, Srbi u Goraždevcu opstaju na svojoj zemlji, čuvajući grobove svoje nastradale dece i predaka i trag srpskog postojanja u Metohiji. Država Srbija će nastaviti da im pomaže svim raspoloživim sredstvima da opstanu na svojim ognjištima i da očuvaju srpsko ime, koje na kosmetskoj zemlji, u kontinuitetu postoji vekovima, što niko izbrisati ne može”, zaključuje se u saopštenju Kancelarije za KiM.