“Privremene institucije samouprave u Prištini danas proslavljaju nepostojeći praznik nepostojeće države, a ako danas uopšte možemo da govorimo o nekakvoj godišnjici, onda je to godišnjica jednog propalog i neostvarenog projekta, čiji ideolozi i izvođači polako, ali sigurno odlaze sa istorijske scene”, navodi se u saopštenju.
Iz Kancelarije za KiM navode da Kosovu punih 17 godina nije uspelo da dobije podršku većine država članica Ujedinjenih nacija (UN).
“U bliskoj budućnosti bićemo svedoci nastavka erozije ideje da je moguće silom i unilateralnim potezima praviti nekakve pseudodržave najgrubljim kršenjem suvereniteta i integriteta drugih država. Živimo u vremenu kada se politički odnosi u svetu iz korena menjaju, zbog čega mnoge stvari počinju da izlaze na videlo, pa će i pitanje brutalne agresije na SR Jugoslaviju i protivpravne secesije južne srpske pokrajine bez sumnje biti reaktuelizovano”, piše u saopštenju.
Ističu da je secesionistički pokret na Kosovu regionu doneo stradanja, omraze, egzoduse, nazadovanje i hroničnu nestabilnost.
“Zbog ideje takozvanog ‘nezavisnog Kosova’ stradali su mnogi Albanci, Srbi i pripadnici drugih naroda koji žive na Kosovu i Metohiji, hiljade porodica su nepovratno unesrećene, a umesto da zajedno radimo na demokratskom razvoju i skladnom suživotu, već četvrt veka smo svedoci sunovrata demokratije na Kosovu i Metohiji, nasilja i sistematskog kršenja ljudskih prava svih onih koji se protive secesionističkoj i velikoalbanskoj ideologiji”, dodaju iz Kancelarije za KiM.
Srpski narod će, kako navode, nastaviti da radi na izgradnji dobrih i obostrano korisnih odnosa sa svima.
“Međutim Srbija, ne samo da neće pristati na otimanje dela sopstvene teritorije, već će nastaviti da koristi sva politička, diplomatska i međunarodno-pravna sredstva kako bi zaštitila svoje državne i nacionalne interese”, zaključuje se u saopštenju.