Navode da se time nastavlja praksa „uskraćivanja“ prava njihovom političkom subjektu da prati i kontroliše izborni proces u skladu sa zakonom i demokratskim standardima:
„A to pokreće sumnju u izborni proces imajući u vidu rezultate prethodnih izbora kada su naši politički protivnici a Kurtijevi miljenici dobijali albanske glasove u sredinama gde decenijama nema Srba“.
Podsetivši da su ovo četvrti izbori u godinu i po dana, iz Srpske liste tvrde da se – po četvrti put „suočavaju sa istom situacijom“.
Iako imamo pravo na žalbu postavlja se pitanje da li je ona smislena ako do sada naše žalbe, čak i kada bi bile usvojene nisu donele nikakvu pozitivnu promenu.
Poručuju i da, iako imaju pravo na žalbu, dovode u pitanje njenu svrhu, ističući da dosadašnje žalbe – „čak i kada bi bile usvojene nisu donele nikakvu pozitivnu promenu“.
Spočitali su i međunarodnim posmatračima da su, kako kažu, „ovu temu ostavljali po strani“.
„Ili nerado pominjali u par rečenica legalizujući ovakvo ponašanje CIK ocenjujući izbore kao demokratske i inkluzivne“.
Ipak, kako kažu, „nastaviće borbu za prava srpskog naroda“.
„I pored svih pritisaka, čak i uz kršenje zakona, uveravamo naše građane da će Srpska lista nastaviti borbu za prava srpskog naroda i nećemo dozvoliti da nas ovakve podle igre spreče u borbi za prava srpskog naroda a pre svega pravo da naš narod sam sebi bira predstavnike koji će raditi u interesu građana a ne služiti režimu u Prištinu“, zaključili su u saopštenju.
Inače, Centralna izborna komisija (CIK) danas je usvojila plan budžeta za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora u iznosu od 10.887.186,445 evra, dok zvanična izborna kampanja počinje 28. maja.
Podsetimo, vršiteljka dužnosti predsednice Kosova Aljbuljena Hadžiju odredila je 7. jun kao datum održavanja prevremenih parlamentarnih izbora, sa čime su se saglasili i predstavnici opozicionih stranaka nakon sastanka sa njom.
Do raspisivanja izbora došlo je nakon što Skupština Kosova nije uspela da izabere predsednika u ustavnom roku, koji je istekao 28. aprila.
Hadžiju odredila 7. jun za izbore, opozicija saglasna sa datumom


