Logistička komanda italijanske vojske obezbedila je tim od tri lekara koji su izvršili četvorodnevno istraživanje u sedištu KFOR-a i sproveli sveobuhvatno proveravanje multinacionalnih vojnih i civilnih lica koja su tamo raspoređena, navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.
Dodaje se da je tim pružao savete “o najboljim praksama koje se primenjuju u pogledu lečenja i evakuacije mogućih pacijenata sa Kovidom-19, kao i o individualnom ponašanju i higijenskim merama za dalje sprečavanje širenja virusa”.
U saopštenju se navodi da je italijanska vojska angažovala tim od devet ljudi iz Sedmog hemijsko-biološkog-radiološkog-nuklearnog odbrambenog puka ’Kremona’, te da oni doprinose dezinfekciji zajedničkih prostorija unutar objekata Kosovskih bezbednosnih snaga, zajedno sa osobljem i sredstvima koja su obezbedile Austrija, Slovenija i Švajcarska, pod nadzorom Grupe za podršku štabu KFOR-a.
Kapetan Paolo Nasto je vođa tima koji je u Prištini tokom prve nedelje maja dezinfikovao vojni deo aerodroma gde trupe i tovari KFOR-a redovno prolaze.
„Generalno, koristimo rastvor 0,1% natrijum hipohlorida, što je odgovarajuća koncentracija za ubijanje virusa. Inače, na nekim površinama koristimo etanol. Naš raspored uključuje oko 30 celih zgrada. To je zahtevan posao koji će doneti mnogo poboljšanja zdravlju kampa i njegovih stanovnika“, naveo je Nasto.
„Medicinsko istraživanje i dezinfekcija višenacionalnih prostorija KFOR-a još jedan su konkretan dokaz važnog doprinosa NATO saveza i partnera naporima KFOR-a. Mi u potpunosti integripemo ove doprinose u preventivne mere koje sprovodimo zarad sprečavanja širenja virusa i uspešno umanjujemo rizike za vojnike, civile i sve zajednice kojima služimo na Kosovu,“ naveo je komandant KFOR-a Mikele Risi.
Iz KFOR-a su još jednom podvukli da sposobnost misije da izvršava svoje zadatke u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nije narušena, te da jedinice KFOR-a nastavljaju da “svakodnevno sprovode svoje aktivnosti, usmerene na održavanje sigurnog okruženja i slobode kretanja u korist svih građana na Kosovu. Istovremeno se usvajaju sve preventivne mere koje je preporučila Svetska zdravstvena organizacija kao odgovor na Kovid-19”, zaključuje se u saopštenju.


