Kako je navedeno u saopštenju, ministar Jevtić je ambasadoru Sjastadu predočio trenutnu situacija na Kosovu koja je kako kaže, veoma složena. On ističe da uz pomoć međunarodne zajednice treba smiriti tenzije jer se jedino na taj način mogu stvoriti bolji uslovi za život svih zajednica na Kosovu.
“Nije ovo trenutak u kome će se koristiti retorika sukobljavanja, niti je ovo vreme u kome treba da se izgovaraju teške reči od strane bilo kog političara. Od takve retorike i teških reči niko neće imati koristi, a sa druge strane mogu ispašati obični građani. Vladavina prava i zakona, mir i toleancija, to je ono što mora da nadvlada svaki politički interes,“ rekao Jevtić.
Kada je u pitanju povratak raseljenih, Jevtić je istakao da je bezbednosna situacija u pojedinim povratničkim mestima zabrinjavajuća.
“Često imamo napade na povratnike, koji ostaju u velikom broju slučajeva nekažnjeni, kao i gradove i mesta u koje povratnici ne mogu otići ni jedan jedini dan, i to je jedan od velikih razloga zbog čega željene rezultate u procesu povratka ni tokom 2016. godine nismo imali“, kazao je Jevtić.
Tokom sastanka je takođe razgovarano i neimplementaciji inicijativa od strane institucija na Kosovu, a koje su pokrenute od strane ministarstva, međunarodne zajednice, kao i neophodnosti što skorijeg osnivanja Zajednice srpskih opština, koja bi trebala da odgovori na stvarne potrebe građana.


