Prednosti bavljenja sportom za decu su mnogostruke, od razvijanja motornih i fizičkih sposobnosti, preko toga da dete vežba, zabavlja se, stvara nove prijatelje, postaje deo tima. Bilo da su karate ili košarka u pitanju, fudbal ili tenis, koristi su višestruke.
Trener karate kluba “Senši” iz Lepine Milan Rašić ističe važnost bavljenja fizičkim aktivnostima.
“Jako je važno da se mladi bave fizičkim aktivnostima. Deca treba da se sklone sa računara sa ulica i iz kafića. Bolje je da se bave sportom, da vežbaju i da budu aktivnija”, rekao je Milan.
Nedovoljno bavljenje sportom i slaba fizička aktivnost uopšte, dovode do nepravilnog fizičkog razvoja i deformiteta.
Fizijatar Miodrag Spasić ističe da dosta mladih ljudi dolazi i traži lekarsku pomoć.
“Najčešći deformiteti kod dece predškolskog uzrasta su ravna stopala. Dosta retki deformiteti su kolenih zglobova u smislu O I X nogu i to su uglavnom urođeni deformiteti, dok kod omladine od petog do osmog razreda primećeni su deformiteti kičmenog stuba”, rekao je Spasić.
On dodaje da treba da se uspostavi što bolja saradnja zdravstvenog centra i škola kako bi se što češće organizovali sistematski pregledi.
I roditelji treba da preuzmu aktivnu ulogu u procesu učenja o sportu i uključivanju deteta u sportske aktivnosti. Zato su upravo oni često odgovorni za pogrešno stečene navike.
“Roditelji stalno dovoze decu do ispred škole, posle nastave ih pokupe automobilima tako da je fizička aktivnost koja je bila karakteristična za decu školskog uzrasta svedena na minimum. Uglavnom su deca aktivna samo na časovima fizičkog vaspitanja”, rekao je za KIM radio Dejan Živić profesor fizičkog vaspitanja.
Osim deformiteta kičme i kostiju, zbog sve manje fizičkih aktivnosti među decom školskog uzrasta su sve zastupljeniji gojojaznost i poremećaj vida.