Akcija besplatnih preventivnih pregleda štitaste žlezde, pokrenuta je od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, u cilju rane dijagnostike i promocije prevencije kao najefikasnijeg načina brige o zdravlju.
Direktor Doma zdravlja u Donjoj Gušterici dr Saša Mladenović rekao je za Radio Goraždevac da je velika zainteresovanost za pregled i da je pacijentima dostupan ultrazvučni pregled štitatste žlezde i laboratorijske analize –određivan je nivo ahormona štitaste žlezde. Naglašava da svaka promena raspoloženja može da ukaže na bolesti štitaste žlezde.
„Na preventivne preglede bi trebalo da se javi svakoko ima problem sa gutanjem, osećajem češće promuklosti, pojačanim i ubrzanim srčanim radom, preznojavanjem, osećajem pojačane nervoze i anksioznosti. Međutim, čak i oni koji osećaju sve suprotno od onoga što sam naveo treba da posete lekara jer je štitasta žlezda povezana sa svim žlezdama sa unutrašnjim lučenjem – od hipofize, preko štitaste žlezde sve do muških i ženskih polnih hormona“, objašnjava dr Mladenović.
Upozorava da je nakon 2000. godine broj obolelih od ove bolesti u porastu za 30 puta. Ističe, da je ultrazvučni pregled jednostavan i bezbedan.
„Traje od tri do pet minuta. Na osnovu promena koje vidimo, ukoliko nemamo homogenost i normalnu građu štitaste žlezde odlučujemo da li je potrebno raditi neke dodatne analize. Ono što je na ultrazvučnom pregledu najlakše videti su čvorovi, bitno je samo da se oni diferenciraju, da odmah odredimo da li je u pitanju neka tumorska promena ili čvor. Bitno je da znamo da nekada štitasta žlezda može da bude homogena i normalna, ali da hormoni ne pokazuju te neke referentne vrednosti. Kada spojimo hormonalni status kod štitaste žlezde i ultrazvučni nalaz dobijamo jasnu sliku o stanju pacijenta“, napominje direktor Doma zdravlja u Donjoj Gušterici.
Ovu ustanovu je danas posetilo i petnaestak pacijenata iz Metohije, a dr Mladenović ističe da je saradnja Doma zdravlja u Donjoj Gušterici sa metohijskim zdravstvenim ustanovama na jednom visokom nivou.
„Situacija je nažalost takva da metohojskim zdravstevnim ustanovama nedostaju aparati i kadar. Ljudi su se odazvali našem pozivu, što me posebno raduje. Voleo bih da su svi zdravi, ali me raduje što su danas ovde i što su zainteresovani za preventivne preglede“, napominje on.
Prema njegovim rečima, preventivne preglede štitaste žlezde treba primenjivati na tri meseca, ali po potrebi i češće.
„Osim preventivnih pregleda, ukoliko se posumnja da je bilo kakva promena maligna ili bilo šta drugo postoje dodatna ispitivanja i dijagnostičke pretrage koje će pokazati da li je pacijent za operaciju ili ne. Dakle, postoji scintigrafija štitaste žlezde, nuklearna magnetna rezonanca vrata. Na osnovu svih tih pokazatelja i nekih tumor markera odlučuje se da li potrebna operacija“, zaključuje dr Mladenović.
Tokom ovog vikenda, preventivni pregledi štitaste žlezde organizovani su bili i Domu zdravlja u Gračanici. Pregledi su posebno bili namenjeni osobama sa povećanim rizikom za bolesti štitaste žlezde.